Wystawa:
28.06.2017 — 15.01.2018
Miejsce: Oddział Sztuki Nowoczesnej MNG, ul. Cystersów 18, Gdańsk
Historia teatrów lalkowych w Gdańsku.
W roku 2017 mija 70. rocznica pierwszego, powojennego występu zawodowego teatru lalek w Gdańsku. 12 lipca 1947 roku w budynku obecnej Opery Bałtyckiej, w niewielkiej salce na piętrze wystąpił „Wileński Teatr Łątek”, założony przez Olgę Dobużyńską-Totwen, jej córki – Ewa i Irena oraz Jana Żejmo. Zagrał marionetkową sztukę O gwiazdce z nieba.
W roku 1949 Totwenki (tak powszechnie je nazywano) przeniosły się do budynku przedwojennej kawiarni, przy ul. Grunwaldzkiej, gdzie do dziś mieści się teatr lalek. W roku 1951 prywatny teatr został upaństwowiony, a jego twórczynie zmuszono, by odeszły. I tu zaczęła się nowa część historii lalkowego teatru.
Do Gdańska przyjechał z Krakowa, znakomicie się zapowiadający artysta-plastyk Ali Bunsch. W roku 1952 (a więc to 65. rocznica) został dyrektorem Państwowego Teatru Lalek w Gdańsku. To on wymyślił logo teatru (łódeczkę z dwójką dzieci-pacynek), a w 1957 roku (a więc 60. lat temu) nazwę teatru zmienił, na „Państwowy Teatr Lalki i Aktora Miniatura”. On także do współpracy reżyserskiej zaprosił Natalię Gołębską.
Tak rozpoczęła się, nieco pogmatwana na początku historia dzisiejszego Miejskiego Teatru Miniatura. O tym wszystkim opowiadać będzie przygotowywana w Muzeum Narodowym w Gdańsku – Oddział Sztuki Nowoczesnej – Dział Teatralny – Pałac Opatów w Oliwie, wystawa. Przypomnimy na niej najważniejsze spektakle, od pierwszego występu Wileńskiego Teatru Łątek, przez premiery realizowane w drugiej połowie XX w. przez Państwowy Teatr Lalek, później Teatr Miniatura, z największym hitem tego teatru Bo w Mazurze taka dusza… (prem. 12 VI 1962), do ostatnich premier Miejskiego Teatru Miniatura z roku 2016.
Przy realizacji wystawy wykorzystane będą projekty lalek, projekty kostiumów, projekty dekoracji, plakaty, afisze, zdjęcia, lalki teatralne, fragmenty dekoracji z Miejskiego Teatru Miniatura, Archiwum Państwowego w Gdańsku, Działu Teatralnego MNG oraz od osób prywatnych.
Kuratorem projektu jest Małgorzata Abramowicz
Współpraca: Beata Majda-Boj, Mieczysław Abramowicz.
Wystawa prezentowana będzie w Oddziale Sztuki Nowoczesnej MNG, w Pałacu Opatów w Gdańsku-Oliwie, ul. Cystersów 18 od 28 VI 2017 do 15 I 2018.
Od września planowany jest także program edukacyjny, skierowany do dzieci przedszkolnych i szkolnych