Wystawa:
12.05.2018 — 08.07.2018
Miejsce: Gdańska Galeria Fotografii, Zielona Brama ul. Długi Targ 24, Gdańsk
W drodze do cudu gospodarczego – Norymberga na fotografiach z lat 1945–1960.
Wystawa z norymberskiego Archiwum Miejskiego pt. „W drodze do cudu gospodarczego – Norymberga na fotografiach z lat 1945–1960” premierowo prezentowana była w 2017 roku w w Dworze Rzemieślników (Handwerkerhof am Königstor) w Norymberdze. Jest to ekspozycja przypominająca pierwsze dekady powojennej historii tego jednego z najstarszych niemieckich miast, słynącego przed II wojną światową ze świetnie zachowanej średniowiecznej zabudowy, z tworzących tu i mieszkających artystów: Albrechta Dürera i Wita Stwosza. To właśnie tutaj w latach 1945–1949 odbyły się najważniejsze procesy zbrodniarzy wojennych. Norymberga, podobnie jak Gdańsk, została w 1945 roku zniszczona w 90 procentach. Stare miasto z mieszczańskimi domami, alejkami, kościołami i placami zmieniło się w gruz. Połowa populacji miasta nie miała już dachu nad głową.
Krótko po zakończeniu wojny podjęto inicjatywy zmierzające do wydźwignięcia miasta, między innymi w ramach konkursu architektonicznego dotyczącego odbudowy starego miasta (1947) oraz Niemieckiej Wystawy Budowlanej (1949). To wtedy powstał pierwszy szkic odbudowy, który łączył wcześniejszy charakter miasta z wymogami nowoczesnej aglomeracji. W ten sposób z jednej strony zrekonstruowano Zamek Cesarski oraz mury obronne wokół starego miasta, a z drugiej strony zaprojektowano budynki w duchu nowoczesnej architektury, takie jak Bawarski Bank Państwowy na placu Św. Wawrzyńca, czy wieżowiec biurowy na placu Plärrer. Fotografie zgromadzone na wystawie prezentują nie tylko spotkanie tradycji z nowoczesnością, ale również oddają nastrój społeczeństwa w drodze do odnowy gospodarczej, do nowej świetności miasta w latach 1945-1960.
Na 50 fotografiach czarno-białych i barwnych widzimy, jak wyglądało przywracanie normalności w codziennym życiu miasta, oglądamy powstające place zabaw czy ślizgawki z bawiącymi się dziećmi, ulice powoli zapełniające się pojazdami, nowoczesne modernistyczne budynki w miejscu tych, których zrekonstruować się nie udało, wreszcie odbudowane zabytki. Zespół zdjęć powstawał sukcesywnie, na zlecenie referatu budownictwa miasta Norymberga, który od roku 1890 konsekwentnie dokumentował postęp inwestycji budowlanych i życie miejskie. Do zbiorów archiwum miejskiego fotografie trafiły w roku 1993.
Wystawa w Gdańsku jest wspólną inicjatywą regionu Środkowa Frankonia, Archiwum Miejskiego w Norymberdze oraz Muzeum Narodowego w Gdańsku w ramach partnerstwa regionalnego Środkowej Frankonii z województwem pomorskim.
Kuratorzy: Ruth Bach-Damaskinos M.A. (Archiwum Miejskie w Norymberdze) Thomas Dütsch M.A. (Archiwum Miejskie w Norymberdze)
Współpraca: Paulina Pacholec ( Bezirk Mittelfranken / Region Środkowa Frankonia)