Non Omnis Moriar. Architekt Władysław Lew – obrazy

Wystawa: 01.12.2016 — 31.12.2016

Wernisaż: 30.11.2016, godz. 18:00

Miejsce: Dworek Sierakowskich, ul. J. Czyżewskiego 12, Sopot

2016-11-30 18:00:00 2016-11-30 19:00:00 Europe/Warsaw Non Omnis Moriar. Architekt Władysław Lew – obrazy https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/non-omnis-moriar-architekt-wladyslaw-lew-obrazy/ ul. J. Czyżewskiego 12, Sopot Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

wladyslaw_lew

image011Najnowsza wystawa w Galerii Dworku Sierakowskich „Non Omnis Moriar. Architekt Władysław Lew – obrazy” prezentuje twórczość wieloletniego sopockiego Architekta Miejskiego. Na wystawie zobaczyć będzie można głównie akwarele, które powstały w ostatniej dekadzie życia autora.

Władysław Lew urodził się w Stanisławowie w 1912 r. Po ukończeniu Wydziału Architektury na Politechnice Lwowskiej w 1938 r. rozpoczął pracę jako architekt w Zarządzie Miejskim w Stanisławowie. Po zakończeniu wojny, w czerwcu 1945 r. osiedlił się w Sopocie, w którym mieszkał do śmierci. Zaangażował się w odbudowę Gdańska i Pomorza, współtworząc pierwsze plany urbanistyczne Regionu. Był pracownikiem naukowo-dydaktycznym na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, Architektem Wojewódzkim, Kierownikiem pracowni architektury, a także Architektem Miejskim w Sopocie. Zmarł 13 maja 1987 r.

Większość prezentowanych na wystawie obrazów powstała w ostatniej dekadzie życia autora. Malował głównie akwarele, ale tworzył też pastele i rysunki węglem i ołówkiem. „Autor w mistrzowski sposób posługuje się techniką akwareli, znakomicie buduje plany widoków łąk, jezior, lasów, czy też rozległych przestrzeni przedstawiających bezkres wody czy to nieskończone niebo gęsto pokryte obłokami. Do budowania formy i struktury pejzażu, jak i jego perspektywy w mistrzowski sposób różnicuje natężenie i jakość koloru. Temu też służą plamy o miękkim konturze, co ukazuje malarską wrażliwość artysty.” – opowiada o wystawie kurator – Gabriela Kurowska. Namalował około 140 obrazów.

Prace prezentowane w Galerii pochodzą z prywatnych kolekcji. Towarzystwo Przyjaciół Sopotu serdecznie dziękuje rodzinie autora – córkom Magdalenie i Katarzynie, synowi – Piotrowi oraz kuratorowi – Gabrieli Kurowskiej za pomoc w przygotowaniu i organizacji wystawy.

Galeria czynna codziennie w godz. 12.00-18.00.
Wstęp wolny.