Noc Muzeów na ASP w Gdańsku

Czas: 19.05.2018

Miejsce: Akademia Sztuk Pięknych, ul. Targ Węglowy 6, Gdańsk

Wielka Zbrojownia
19.00-1.00

Mała Zbrojownia
11.00 – 18.00

Dom Angielski
10.00 – 22.00


Wielka Zbrojownia

Mała Aula, 19:00-01:00

21:00, 22:00, 23:00 – oprowadzanie kuratorskie po galerii z udziałem doktorantów ASP w Gdańsku

Z każdym dniem kolekcja powiększa się o kolejne prace, dokumentuje etapy historii Uczelni, opowiada dzieje we właściwym sobie języku przedstawieniowym. W Galerii Akademii Sztuk Pięknych poprzez publiczne wystawienie Dzieł udaje się skutecznie połączyć promocję Uczelni z promocją Twórców związanych z Uczelnią. Zaproszenie Rektora – dr hab. Krzysztofa Polkowskiego, skierowane do Twórców i zachęcające do gestu przekazania Dzieła Uczelni, ma na celu kontynuowanie praktyki pozyskiwania i eksponowania Dzieł – artefaktów do historii gdańskiej ASP.

Wielka Aula, 19:00-01:00

2. Edycja Ogólnopolskiego Konkursu im. W. Fangora

Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku po raz drugi organizuje Ogólnopolski Konkurs Malarski im. W. Fangora. Jest on dedykowany studentom kierunku malarstwa. Jego ideą jest wyłonienie najciekawszych młodych artystów i promowanie ich twórczości.

Finaliści mają zapewnione indywidualne prezentacje swoich prac w renomowanych, prestiżowych miejscach wystawienniczych, takich jak: BWA Olsztyn, Krupa Gallery we Wrocławiu oraz Kolonia Artystów w Gdańsku. Dodatkowo CSW Łaźnia w Gdańsku finansuje rezydencję artystyczną dla wskazanego przez siebie laureata konkursu.

Sponsorem Głównej Nagrody w wysokości 10 tys. złotych jest Fundacja im. W. Fangora. Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku funduje drugą Nagrodę w wysokości 5 tys. złotych. Honorowy patronat nad konkursem objęła Pani Magdalena Fangor.

Wernisaż wystawy pokonkursowej połączony z uroczystym ogłoszeniem wyników odbędzie się 11 maja o godz. 12:00 w Auli Wielkiej Zbrojowni Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Warsztaty sitodruku (prowadzący: Jakub Zając) 20:00-23:00

20.00 Spektakl FAUSTYCZNI– spektakl TeART pt. FAUSTYCZNI reż. maŻka Wojciechowska

Występują:
Homunkulus – Karolina Bobilewicz,
Siedem Grzechów Głównych, Zaraza, Rzeźba – Robert Brill,
Faust – Jan Czerwiński,
Mefistofeles – Paweł Dzienisz,
Małgorzata – Dorota Kozłowska,
Piękne Heleny, Troska, Wina, Bieda – Weronika Kumpiak, Małgorzata Lewandowska, Olga Wardęga.
Muzyka : Eryk Otlewski
Plakat: Karolina Bobilewicz, Olga Wardęga, Dorota Kozłowska
Opieka artystyczna: maŻka Wojciechowska

Centralną funkcję pełnią tu obrazy i działania eksperymentalne podkreślające cielesną obecność i fizyczny ruch jako narzędzie poznania i ujawniania stanów granicznych. Mit faustyczny to osnowa dla improwizowanego odgrywania aspektów własnej osoby, a widownia staje się współtwórcą bezpośredniego manifestowania przeżyć. Przedstawione archetypiczne sytuacje pozwalają na demontaż iluzji dotyczącej możliwości obiektywnego poznania i generują pytania dotyczące granic zaspokojenia nienasycenia w dążeniu do pełni człowieczeństwa. Czy pytanie zadane sobie „Kimże jestem” daje poznanie siebie jako istoty powołanej do działania? Czy transformacja FAUSTYCZNYCH może być punktem wyjścia ku rzeczywiście wolnemu, twórczemu życiu?

Biblioteka, 19:00-01:00, 21.30

Koncert oraz wystawa fotografii grupy Trzycórki.

Biblioteka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zaprasza na projekt muzyczny grupy „Trzycórki”, któremu towarzyszyć będzie wystawa fotografii z sesji zdjęciowej zespołu. Wydarzenie towarzyszące Nocy Muzeów 2018 ma pokazać m.in. drogi artystyczne absolwentek ASP w Gdańsku: Magdy Hueckel (fotografie), Magdaleny Nowak (fotografie) oraz Joanny Borof-Skiby (Trzycórki). Trio wokalne tworzą również niezwiązane z Akademią Natalia Chylińska i Magdalena Jędrzejewska. Zespół „Trzycórki” sięga do zapisanych w pradawnych pieśniach doświadczeń kobiet. Artystki śpiewając spotykają się duchowo z kobietami – matkami, zarówno swoimi, jak i z matkami w historii ludzkości. Poszukują punktu stycznego z ich własnymi przeżyciami i myślami. Poprzez śpiew i mentalną bliskość tworzą własną przestrzeń, którą chcą dzielić z innymi.

Sala 1A, 21:30-00:30

Warsztaty malarstwa

Prowadzenie: Magdalena Pela, Katarzyna Dyjewska

zapisy: magdalena.pela@gmail.com

Zbrojownia Sztuki, 12:00-01:00

Wystawa „Kunszt. Rzeźba z Orońska”

Galeria Designu

Zebrane w Galerii Dizajnu prace są przykładami pomysłów projektowania graficznego gdańskich Mistrzów oraz ich wychowanków wykorzystujących zdobycze dziedzin grafiki i drukarstwa artystycznego i z założenia służyć miały celom użytkowym. Korespondują z reklamą i rynkiem wydawniczym, obejmują m.in. plakat, ilustracje, liternictwo. Jadwiga Okrassa zauważa – W smętnym, peerelowskim Gdańsku plakat był jedynym kolorowym fragmentem ulicy. Artyści z centrum nurtu zwanego polską szkołą plakatu – Witek Janowski z nieodłącznym Markiem Freudenreichem – zrewolucjonizowali myślenie studentów świeżo powstałej gdańskiej katedry projektowania graficznego […]. Luz, talent i dowcip profesora Witolda Janowskiego i dzisiaj inspirują młodych grafików.

Galeria Kultura ma wiele twarzy

Wystawa prac studentów

Patio

21.00 Akademicki wieczór muzyczny – Koncert

Wystąpi Trio w składzie:

Ewelina Radwańska – skrzypce
Karol Sokołowski – wiolonczela
Maciej Kacprzak – akordeon

Instalacja świetlna dra Roberta Sockiego


Mała Zbrojownia

11:00-18:00

MARATON RZEŹBY – otwarte warsztaty twórcze:

Dla dzieci, rysunek i rzeźba 12.00 – 15.00

Rzeźba dla młodzieży i dorosłych 11.00 – 15.00

Rysunek dla młodzieży i dorosłych 11.00 – 15.00

Zapisy: warsztatyrzezba@op.pl

Prowadzenie: Sylwia Aniszewska i Alicja Buławka Fankidejska

PRACOWNIA CERAMIKI

– pokazowy plenerowy wypał ceramicznych prac studenckich w technice RAKU – od godz. 15:00.

– otwarte pracownie 11.00 – 15.00, konsultacje dla kandydatów na studia 11.00 – 15.00

Dom Angielski
Wystawa prac studentów studiów niestacjonarnych