NIE | ZWYKŁY SOPOT – Monika Knoblauch-Kwapińska

Wystawa: 05.03.2020 — 29.03.2020

Wernisaż: 04.03.2020, godz. 18:00

Miejsce: Dworek Sierakowskich, ul. J. Czyżewskiego 12, Sopot

2020-03-04 18:00:00 2020-03-04 19:00:00 Europe/Warsaw NIE | ZWYKŁY SOPOT – Monika Knoblauch-Kwapińska https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/nie-zwykly-sopot-monika-knoblauch-kwapinska/ Dworek Sierakowskich, ul. J. Czyżewskiego 12, Sopot Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza do Dworku Sierakowskich na wystawę malarstwa Moniki Knoblauch-Kwapińskiej, sopockiej architektki, uczestniczki wszystkich edycji projektu Architekci Malują. Obrazy eksponowane w dworkowej galerii powstały na przestrzeni wielu lat. Prezentują urokliwe zakątki Sopotu, jego unikalną architekturę, zapomniane ogrody i naturalnie morskie pejzaże. Przypominają miejsca niegdyś istniejące, które wraz z rozwojem miasta uległy przeobrażeniom.

Wystawę NIE | ZWYKŁY SOPOT prezentować będziemy codziennie w godzinach 12.00-18.00.

Wstęp wolny

Monika Knoblauch-Kwapińska – Ukończyła Politechnikę Gdańską na Wydziale Architektury. Przez wiele lat była związana zawodowo z architekturą Sopotu. Jest malującym architektem. Brała udział w kolejnych odsłonach projektu „Architekci Malują”, portretując Sopot, Gdańsk, Gdynię oraz Kaszuby.

Pochodzi z rodziny związanej z Sopotem od wielu pokoleń. Historia rodzinna sięga początków historii miasta. Powiązanie losów rodziny z Sopotem, historie przekazywane przez bliskich podczas rodzinnych spacerów po mieście, są źródłem emocjonalnej identyfikacji artystki z miejscem, w którym żyje i pracuje.

Prace prezentowane na wystawie „nie | zwykły Sopot” powstawały w domowym zaciszu na przestrzeni wielu lat i są dialogiem autorki z miastem, jak również komentarzem do zmieniającego się Sopotu. Część obrazów jest śladem przeszłości, gdyż przedstawia miejsca już nie istniejące, bądź takie, które uległy znacznej transformacji.

Malarka stała się kronikarzem odnotowującym zmienny stan rzeczy i ulotność chwili. Jej obrazy wyrażają zachwyt nad urokliwymi zakątkami Sopotu, zapomnianymi ogrodami, starodrzewem, który często pozostał jedynym milczącym świadkiem minionych czasów.

Na wystawie nie zabraknie przedstawień plaży i morza, oraz turystów, którzy stali się nieodzowną częścią wizerunku miasta.

Wystawa w znacznej części jest dedykowana Sopotowi, pozostałe prace to efekt fascynacji Kaszubami i Kociewiem, które stanowią dla malarki niewyczerpane źródło inspiracji.