Nicola Boccini – Sąd Ostateczny

Wystawa: 03.12.2017 — 04.03.2018

Wernisaż: 02.12.2017, godz. 18:00

Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1, Gdańsk

2017-12-02 18:00:00 2017-12-02 19:00:00 Europe/Warsaw Nicola Boccini – Sąd Ostateczny https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/nicola-boccini-sad-ostateczny/ Toruńska 1, Gdańsk, Poland Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Kurator: Claudia Bottini

Prezentowany na ekspozycji Sąd Ostateczny, to ceramiczny multimedialny panel wykonany przez Nicolę Bocciniego, znanego artystę ceramika, na co dzień tworzącego w Derucie koło Perugii we Włoszech. Jest to instalacja multimedialna wykonana z komponentów porcelanowych, która stanowi medium dla fragmentów Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga i innych elementów wizualnych wyświetlanych w zaprogramowanych sekwencjach. Artysta skonstruował współczesną wizję sądu ostatecznego zachowując treść obrazu, jego ikonografię i symbolikę.

Sześciokątne panele wykonane zostały z glinki porcelanowej kostnej (jest to szczególny rodzaj tworzywa do produkcji delikatnej porcelany) poprzez odlewanie z gęstwy w formie gipsowej. Wykorzystana technika ma nazwę „żyłki w porcelanie”, tzn. na głębokość ok. 3 mm w glinkę porcelanową kostną wkładany jest drut miedziany przed jej wyschnięciem. Podczas wypalania w wysokiej temperaturze, drut miedziany użyty jako deseń paneli ulega stopieniu, a jego opary zabarwiają element porcelanowy na wskroś tworząc zielone linie.

Wszystkie 22 panele wykonane zostały ręcznie i trzykrotnie wypalone w kompletnym cyklu, przy czym tylko raz w temperaturze ok. 1320°C. W trakcie pracy Bocciniemu udało się opracować podstawę teoretyczną tego procesu: porcelanowa glinka kostna podczas wypalania w bardzo wysokiej temperaturze najpierw zmniejsza objętość (kurczy się), a następnie zwiększa objętość (rozszerza się). W procesie tym powstały idealnie półprzezroczyste panele o grubości około 2 mm.

Wykorzystując współczesne technologie i materiały oraz angażując widzów, których autoportrety fotograficzne staną się częścią panelu w czasie rzeczywistym, artysta interpretuje temat sądu ostatecznego w kontekście ważnych współczesnych zjawisk społecznych, takich jak rasizm, terroryzm, ksenofobia, czy konflikty na tle imigracji.

Patronat honorowy: Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego, Michele Toniaccini, Burmistrz Deruty, Instytut Kultury Włoskiej w Warszawie

Współpraca:
Gisella Gellini, Profesor sztuki świetlnej, Politechnika w Mediolanie
Claudia Casali, Dyrektor Międzynarodowego Muzeum Ceramiki w Faenzy
Robert Turło, reżyser animacji filmowej, wykładowca animacji na wydziale Grafiki ASP w Gdańsku
Raffaele Bacchi, inżynier elektroniki lotniczej
Marek Kuczyński, muzyka, udźwiękowienie
Grażyna Rigall, projekty malarskie
Mateusz Kozłowski, modele 3D i animacje 3D
Sławomir Pultyn ,zdjęcia filmowe
Aleksandra Kobielak, Krzysztof Czerny, ruch sceniczny
Andrzej Nowakowski, zdjęcia Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga
Natalia Helman, projekty graficzne materiałów promocyjnych

Projekt został sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.