New Generation – SIZAK. Wystawa fotografii koreańskiej.

Wystawa: 18.06.2016 — 17.07.2016

Wernisaż: 17.06.2016, godz. 18:00

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk – Nowy Port

2016-06-17 18:00:00 2016-06-17 19:00:00 Europe/Warsaw New Generation – SIZAK. Wystawa fotografii koreańskiej. https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/new-generation-sizak-wystawa-fotografii-koreanskiej/ Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk – Nowy Port Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl


Wystawa:
18.06.2016 – 17.07.2016 r.
Wernisaż: 17.06.2016, godz. 18:00
Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk – Nowy Port

Wystawa „New Generation – SIZAK”, której kuratorem jest Kyungwoo Chun, światowej sławy fotograf oraz wykładowca na Wydziale Fotografii Uniwersytetu Chung-Ang w Seulu, odsłania nową kartę koreańskiej fotografii współczesnej i przedstawia twórczość 8 młodych fotografów koreańskich. Na wystawie zobaczymy zarówno prace wykorzystujące najnowsze techniki eksperymentalne, jak i oryginalne prace stworzone w oparciu o techniki klasyczne i inspirowane fotografią historyczną.

Ponadto, zaprezentowany zostanie zbiorowy projekt artystów „Hommagination” (2014), w ramach którego młodzi artyści postanowili odciąć się od estetyki i trendów sztuki Zachodu i skonfrontowali się z historyczną fotografią koreańską – szukali w niej inspiracji, nowych znaczeń, własnych korzeni. Na wystawie zobaczymy prace takich artystów jak: Ari Kim, Bora Sung, Chankyu Kim, Hyungsik Kim, Jaeyeon Kim, Taejoong Kim, Jungjin Ahn, Taejun Yoon, Youngdon Jung.

Wystawa miała swoją premierę w Muzeum Fotografii w Seulu, odsłona w CSW Łaźnia jest pierwszą odsłoną w Europie i zostanie rozszerzona o najświeższe prace artystów.

Koreańskie słowo „Sizak” ma dwa znaczenia: „początek” oraz „nauka”. „Sizak” będący tytulem ninejszej wystawy nawiązuje również do wspólnoty doświadczeń ośmiorga młodych artystów, którzy szukają swoich korzeni w początkach koreańskiej fotografii, by wykorzystać ją do własnej pracy twórczej. Ślady miejsc, ludzi oraz wspomnień, których młodzi fotografowie doświadczają w społeczeństwie południowokoreańskim są naznaczone sprzecznymi emocjami, rozterkami, pracą nad poznaniem siebie, ale przede wszystkim odzwierciedlają realia codziennego życia oraz problemy młodych ludzi w dzisiejszej Korei Południowej.

W Korei Południowej zachodzą obecnie szybkie zmiany a współczesny porządek kapitalistyczny zderza się z tradycjami konfucjanizmu czemu towarzyszą nieustanne napięcia polityczne z Koreą Północną. Artyści biorący udział w wystawie mieszkają w Korei Południowej, ale w szerszej perspektywie żyją w globalnym społeczeństwie informacyjnym, w którym ma miejsce gwałtowny rozwój technologii informatycznej. Ich dzieła nie są jednak zwykłym odzwierciedleniem realiów południowokoreańskich. Poprzez swoją pracę nieustannie starają się określić kształty niepewnej przyszłości. Każde z nich czyni to na swój własny i niepowtarzalny sposób szukając swojego miejsca w czasie który mija zanim zostanie doświadczony.

Jedno z koreańskich przysłów mówi iż „dobry początek to połowa sukcesu”. Artyści biorący udział w wystawie usiłują nadać nowy kierunek fotografii swojego kraju. Nie odwołują się przy tym do obcych wzorców, lecz opierają się na osobistej kontemplacji społeczeństwa i historii koreańskiej. Myślę, że początek ich pracy wygląda obiecująco.

Kyungwoo Chun