NCK – Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50, Gdańsk

Wystawa: 29.07.2022 — 05.10.2022

Wernisaż: 28.07.2022, godz. 18:00

Miejsce: Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50, Gdańsk

2022-07-28 18:00:00 2022-07-28 19:00:00 Europe/Warsaw NCK – Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50, Gdańsk https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/nck-centrum-sw-jana-ul-swietojanska-50-gdansk/ Centrum Św. Jana, Świętojańska, Gdańsk, Polska Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

8 lipca – 5 października (pon. – sob.: 10:00 – 18:00, nie. 15:00-18:00)

WERNISAŻ: 28 lipca, godz. 18.00

Wstęp: wolny

„Recycle-upcycle. 30 lat NCK” to wystawa będącą efektem rocznej kwerendy naszego cyfrowego i tradycyjnego archiwum. Znalezione tam materiały i historie posłużyły jako tworzywo dla kolażowej opowieści o inicjatywach kulturalnych podejmowanych przez NCK przez ostatnie 30 lat. Ich różnorodność, charakter i oraz stan sprawiły, że musieliśmy o wystawie pomyśleć w sposób kreatywny i nietuzinkowy. Tego wyzwania podjęła się kuratorka wystawy Anna Zalewska-Andruszkiewicz.

Tytuł jest wielowymiarowy i celowo nawiązuje do terminologii ekologicznej. Przeszukiwaniu przez nas zakurzonych magazynów i archiwum, przepełnionych niezliczonymi przedmiotami i papierami, towarzyszyła refleksja nad powinnością myślenia o naszej pracy w sposób zrównoważony i klimatycznie odpowiedzialny. Recycling, to dosłownie ponowne użycie, przywrócenie do cyklu. Tak więc, przeszukawszy archiwum naszej instytucji, poddaliśmy znalezione tam materiały metaforycznemu recyklingowi. Ożywiliśmy znalezione tam historie, projekty, zdjęcia i prezentujemy je Państwu na nowo. Wątek upcyclingowy odnosi się do procesu przetwarzania materiałów, przedmiotów pozornie już nieprzydatnych i nadawania im nowego życia. Tego wyzwania podjęły się: Patrycja Orzechowska i Agnieszka Wołodźko. Owocem ich poszukiwań i przemyśleń są prezentowane na wystawie instalacje, które opowiadają o czułej relacji człowiek-miejsce („Powiernik miejsca”) oraz o wizji przyszłości naszej instytucji (”Nowa Fala”). Obie instalacje bazują na przedmiotach znalezionych w naszej siedzibie.

Opowieść o NCK, prezentowaną w wymagających murach Centrum św. Jana, ubrał w formę duet architektoniczny Gdyby – Ewa Kierklo i Stanisław Kempa. Przy budowie ekspozycji wykorzystane zostały powtórnie materiały znalezione w magazynach, w tym elementy poprzednich wystaw. Patchworkowy kolaż ze starych plakatów stworzyła, towarzysząca nam od lat, Grażyna Rigall. Za oprawę wystawy odpowiada znana graficzka, wykładowczyni ASP – Anita Wasik.

Mamy nadzieję, że nasza historia wciągnie nie tylko naszych stałych bywalców, przyjaciół, obecnych i dawnych współpracowników, ale będzie również interesującą wizytówką dla naszych nowych odbiorców.

Wystawie będą towarzyszyły działania edukacyjne

Wystawa jest częścią obchodów 30-lecia Nadbałtyckiego Centrum Kultury pod nazwą 30-lecie NCK – realizacja wystawy, koncertów oraz spotkań, dofinansowanego ze środków Gminy Miasta Gdańska.