Czas:
16.11.2018 — 17.11.2018
Miejsce: Gdańsk Oliwa
kurator: Piotr Stasiowski
www.narracje.eu
Festiwal NARRACJE. Instalacje i interwencje w przestrzeni publicznej od 2009 roku przekłada miejskie opowieści i wątki snute przez mieszkańców gdańskich dzielnic na język sztuki. Jubileuszowa – dziesiąta – edycja wydarzenia odbędzie się w Oliwie, gdzie przed laty Rainer Maria Rilke zapisał słowa będące dziś tytułem festiwalu: „Słońca w ciszy były jak wielki śpiew w zenicie”. Zaproszeni przez Piotra Stasiowskiego, kuratora tegorocznych NARRACJI, artyści zaproponują publiczności – w aurze nieco odbiegającej od tej opisanej przez poetę – swoją opowieść o jednej z najpiękniejszych gdańskich dzielnic.
NARRACJE trwają dwa wieczory, podczas których organizowane są spacery trasą wyznaczaną przez festiwalowe realizacje. Prace oglądać można zarówno z przewodnikami (oprowadzania odbędą się również w języku angielskim i rosyjskim), jak i samodzielnie, uzbroiwszy się w specjalnie przygotowaną mapę.
❋ Artyści i artystki, których prace zobaczymy podczas jubileuszowych NARRACJI w Oliwie:
Sari Alhassanat, Przemysław Branas, Hubert Czerepok, Jakub Danilewicz, Wojtek Doroszuk, Elvin Flamingo, Kristaps Epners, Viktor Frešo, Magdalena Jędra, Tatiana Kamieniecka, Katarzyna Konieczka, Anna Królikiewicz, Kasper Lecnim, Bartek Lis, Indrė Liškauskaitė, Joanna Morawiecka, Emilia Orzechowska, Piotr Pawlak, Julia Porańska, Łukasz Rad-x Radziszewski, Irmina Rusicka, Maciej Salamonik,Piotr Skiba, Grzegorz Stefański, Mariusz Waras, Jamie Whitby, Karolina Wiktor, Piotr Zamojski
❋ Koncepcja kuratorska NARRACJI #10
23 lipca 1898 roku „w okolonej bukami altanie” Parku Oliwskiego miało miejsce niezwykłe zdarzenie. Młody Rainer Maria Rilke wspólnie ze swoją przyjaciółką, pisarką Lou Andreas-Salomé, „obmyślają” zakończenie dla jednego z wierszy poety: „Spójrz, jak się wciąż ociąga życie, / nim się odmieni. Słońca w ciszy / były jak wielki śpiew w zenicie. / I wtem po zboczach szmer: słyszycie? – / i tylko lęk ci towarzyszy” (fragment wiersza w tłumaczeniu Adama Pomorskiego) W 2016 roku w parku odsłonięto tablicę upamiętniającą chwile opisane w dzienniku Rilkego. Możemy sobie wyobrazić pogodę tego letniego, słonecznego dnia, która znalazła odzwierciedlenie w wersach wiersza.
Niezwykły charakter dzielnicy nierozerwalnie łączy się z jej bogatą historią oraz wyjątkowym położeniem na zalesionym stoku, stanowiącym ramę tutejszego pejzażu. Zachowując wyraźne ślady dawnego układu, architektury i specyficznego klimatu, Oliwa do dziś sprawia wrażenie odrębnego miasta, którego tożsamość nie bazuje wyłącznie na statycznym rysie historycznym, lecz czerpie ze stałego rozwoju ekonomicznego, społecznego i kulturalnego.
Celem dziesiątej, jubileuszowej, edycji festiwalu NARRACJE jest próba wszechobejmującego odczytania tej dzielnicy. Zadaniem zaproszonych artystów jest ujawnienie przed widzami tego, co – choć pozornie oczywiste – w szerszym kontekście zyskuje nowe znaczenie. Rilke i Lou Andreas-Salomé pisali w tym miejscu o słońcach; my przyjrzymy się Oliwie po zmroku, w listopadowy wieczór, gdy wszystko będzie wyglądać inaczej.
– Piotr Stasiowski
Piotr Stasiowski (ur. 1980 r.) – absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studiów kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2006-2011 prowadził Studio BWA przy BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej. Od 2012 do 2014 roku był głównym kuratorem Muzeum Współczesnego Wrocław. Od 2015 roku jest dyrektorem Gdańskiej Galerii Miejskiej. Jako kurator Stasiowski przygotował ponad 40 wystaw indywidualnych i zbiorowych; jest autorem tekstów, które ukazywały się w katalogach wystaw, książkach, magazynach o sztuce. Pochodzi z Jarosławia, obecnie mieszka i pracuje w Gdańsku.