Najważniejsza rzecz – wystawa zdjęć UNHCR / Briana Sokola

Wystawa: 13.01.2018 — 28.01.2018

Wernisaż: 12.01.2018, godz. 18:00

Miejsce: Oliwski Ratusz Kultury, ul. Opata Rybińskiego 25, Gdańsk

2018-01-12 18:00:00 2018-01-12 19:00:00 Europe/Warsaw Najważniejsza rzecz – wystawa zdjęć UNHCR / Briana Sokola https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/najwazniejsza-rzecz-wystawa-zdjec-unhcr-briana-sokola/ Opata Rybińskiego 25, Gdańsk Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Najważniejsza rzecz: Burkina Faso, Irak, Turcja, Sudan Południowy i Demokratyczna Republika Konga
Zdjęcia:UNHCR / Brian Sokol

W 2013 roku UNHCR zwróciło się do znanego fotografa Briana Sokola z prośbą o realizację unikatowego projektu pt. „Najważniejsza rzecz”. Projekt ten ukazuje poprzez zdjęcia i słowa, jak trudne decyzje muszą podejmować rodziny zmuszone do opuszczenia swoich domów. Te zdjęcia zmuszają odbiorcę do skupienia się na dwóch elementach kluczowych dla przetrwania: co zabrać i jak przeżyć?

Realizacja projektu zaczęła się od uchodźców z Sudanu, następnie przed obiektywem Briana Sokola stanęli uchodźcy z Syrii, Mali i Republiki Środkowoafrykańskiej. Dla Sudańczyków najważniejszymi rzeczami były te, dzięki którym mogli przetrwać długą, wyczerpującą podróż: garnek, siekiera, dzban na wodę, kosz. Dla Syryjczyków liczyły się przede wszystkim przedmioty o znaczeniu sentymentalnym: stary pierścionek, zniszczona fotografia, klucz do domu, którego być może już nie ma. Malijczycy zabierali ze sobą głównie to, pozwalało im zachować kulturową tożsamość, i wyjaśniali, dlaczego dzięki tym przedmiotom mogli się czuć częścią swojej społeczności, nawet na uchodźstwie. Ci z Republiki Środkowoafrykańskiej zabierali głównie przedmioty codziennego użytku: maszynę do szycia albo kule.

Na zdjęciu 85-letni Tordżam Alamin w obozie dla uchodźców Dżamam w Sudanie Południowym.