Wystawa: 20.09.2019, godz. 18:00
Wernisaż: 20.09.2019, godz. 18:00
Miejsce: Dom Sztuki, ul. Stryjewskiego 25, Gdańsk
Linoryt jest techniką, która pozwala mi na wyrażenie emocji i przetworzenie nadmiaru wrażeń. W pierwszym etapie pracy tworzę szybkie i dynamiczne szkice bezpośrednio na linoleum. Następnie porządkuję je podczas procesu wycinania. Tak powstają matryce. Potem drukuję je, nakładam na siebie, nawarstwiam, łączę wiele małych na jednym kawałku papieru. W ten sposób powstają dynamiczne kompozycje.
Takie podejście jest odejściem od tradycyjnej techniki, gdzie odbijana jest tylko jedna matryca na raz. Jednak ta modyfikacja pozwala mi na dokonywanie zmian w pracach i eksperymentowanie. Wielowarstwowe kompozycje obrazów wyrażają też mój pogląd na rzeczywistość: że każde zdarzenie jest sumą wielu składowych, każda chwila ma znaczenie, a pozornie niezwiązane elementy wpływają na siebie nawzajem.
Na wystawie „Linoryty na fali” zaprezentuję swoje prace, które powstały w ciągu ostatnich czterech lat. Są to cykle „Deja vu”, „Miejska mozaika” oraz dyplomowe „Sarajewskie impresje”. Pojawią się również linoryty z jeszcze nieukończonej serii pod tytułem „Myśli i wspomnienia” z 2019 roku.
O Autorce:
Natalia Żuk ( rocznik 1993) – ukończyła Grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w 2018 roku.
Jej pasją jest poznawanie świata i ludzi, co przejawia się ciągłym podróżowaniem. Mieszkała i pracowała między innymi w Czechach, Bułgarii a także na Węgrzech (studia i wolontariat w ramach programu Erasmus +).
Podczas węgierskiego projektu w 2017 roku Natalia popularyzowała sztukę wśród mieszkańców wiejskiej społeczności poprzez tworzenie murali i prowadzenie warsztatów plastycznych. Pracowała również nad unikalną książką kucharską, która zawierała przepisy na regionalne potrawy oraz portrety i historie kucharzy (osób z lokalnej społeczności).
W tym okresie Natalia zwiedziła sporą część Bałkanów. Podróże te, a szczególnie pobyt w Sarajewie, były niezwykle silną inspiracją artystyczną. Ich owocem jest dyplomowy cykl linorytów „Sarajewskie impresje” (2018), ukazujący różne oblicza niezwykłej stolicy Bośni i Hercegowiny a także wrażenia z Półwyspu Bałkańskiego.
Natalia brała udział w kilku zbiorowych wystawach projektowania graficznego i malarstwa na ASP w Gdańsku i różnych punktach Trójmiasta. Na uwagę zasługują wystawy indywidualna: fotografii z 2015 roku (fotoreportaż „Nauczyciele- analiza”) w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku i linorytu z 2019 roku: „Po kawałku” w Domu Zarazy.
Obszary działań Natalii to grafika artystyczna, projektowanie graficzne, fotografia, ilustracja a także tworzenie poezji (również śpiewanej).
Od 2018 roku Natalia jest stałym bywalcem trójmiejskich slamów poetyckich, gościnnie recytuje też w Poznaniu (Mistrzostawa Slamu Poetyckiego 2019).
Natalia wciąż chce się rozwijać i odkrywać nowe inspiracje artystyczne, jednak zawsze wraca do linorytu.