Mosty / Marcin Kuptel

Wystawa: 06.07.2019 — 24.07.2019

Wernisaż: 05.07.2019, godz. 19:30

Miejsce: Sztuka wyboru, ul. J. Słowackiego 19, Gdańsk

2019-07-05 19:30:00 2019-07-05 20:30:00 Europe/Warsaw Mosty / Marcin Kuptel https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/mosty-marcin-kuptel/ Sztuka Wyboru, Słowackiego, Gdańsk, Polska Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Wystawa malarstwa” Mosty” prezentuje prace powstałe na przełomie ostatnich dwóch lat.
Inspiracją dla obrazów jest motyw przęsła w formie arkady, łuku (łac. arcus), który jest swoistym archetypem i jedną z podstawowych konstrukcji nośnych stosowanych w architekturze.
Motyw arkady, który możemy odnaleźć w architekturze starożytnych akweduktów oraz świątyń rzymskich, stosowany był również z taką samą częstotliwością w architekturze Renesansu.
W moich obrazach przybiera on formę pewnego rodzaju gestu, kompilacji, przetworzenia na motyw symboliczny, nieodłącznie kojarzący się z charakterystycznym motywem sylwetki mostów.

A teraz trochę humorystycznie:
Most Varola:
Struktura mózgu ssaków wchodząca w skład tyłomózgowia wtórnego. Zbudowany jest z włókien nerwowych zmielinizowanych i skupień istoty szarej. Most łączy śródmózgowie i korę mózgową z móżdżkiem i rdzeniem przedłużonym. M. V. przekazuje impulsy z kory mózgowej do kory móżdżku w ten sposób, że prawa półkula mózgu wysyła impulsy do lewej półkuli móżdżku i odwrotnie.

„I te nasze tęczowe mosty czułości nad pustką rozpiętych”.
Cyt.”Wesele” S. Wyspiański

Marcin Kuptel – urodzony w 1976r. W Gdyni, absolwent wydziału architektury wnętrz na Asp w Gdańsku obecnie zamieszkały w stolicy województwa.
Dyplom w roku 2002 w pracowni prof. Smużyńskiego. Architekt wnętrz, współpracujący na co dzień z pracownią Arte Dizain w Sopocie. W kontrze do uporządkowanego świata projektowego, tworzę swój własny świat malarski, który nie ma w sobie logicznego uporządkowania otaczających nas przedmiotów i krajobrazów, ale jest tylko i wyłącznie indywidualnym postrzeganiem i przetworzeniem naszego otoczenia.

Wystawa w galerii Sztuka Wyboru wraz z Moniką Konczakowską jest moją pierwszą publiczną prezentacją prac malarskich.