MORE SUO / na swój sposób – wystawa ANNY BEM BORUCKIEJ

Czas: 02.07.2016, godz. 19:04

Miejsce: Galeria WL4, ul. Wiosny Ludów 4, Gdańsk

2016-07-02 19:04:00 2016-07-02 20:04:00 Europe/Warsaw MORE SUO / na swój sposób – wystawa ANNY BEM BORUCKIEJ https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/more-suo-na-swoj-sposob-wystawa-anny-bem-boruckiej/ Galeria WL4, ul. Wiosny Ludów 4, Gdańsk Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

WL4 - plakat Anna Bem-Borucka - PLAKAT_s

Wernisaż: 02.07.2016, godz. 19:04
Miejsce: Galeria WL4, ul. Wiosny Ludów 4, Gdańsk

W sobotę 02.07.2016 nastąpi otwarcie wystawy mistycznych kamiennych rzeźb i monumentalnych rysunków Anny Bem Boruckiej, która jako jedna z niewielu rzeźbiarzy pracuje w tak trudnym materiale jak kamień. Jej wielkoformatowe rzeźby można podziwiać na całym świecie. Kiedy zabrakło nam Aliny Szapocznikow, a Abakanowicz dawno jest już artystką nowojorską, dziś reprezentantką sztuki polskiej jest Anna Bem-Borucka.

Po wernisażu zabrzmią melodyjne dźwięki autorskiej muzyki nowej trójmiejskiej formacji Marcin Stefaniak Trio. Oryginalne kompozycje okraszone jazzowymi improwizacjami to światowy poziom muzyczny.

Potem celebrować będziemy początek lata w towarzystwie przyjaznych ludzi.

Anna Bem-Borucka – Rzeźbiarka urodzona w Sopocie. W latach 1975-1980 studiowała na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom w Pracowni prof. Adama Smolany, specjalizacja z ceramiki w Pracowni prof. Henryka Luli. Od 1980 związana z uczelnią. Pracowała jako asystent w Pracowni Wzornictwa prof. Adama Haupta, od 1982 w Pracowni prof. Adama Smolany. Od 1994 roku prowadziła Pracownię Rzeźby na Wydziale Architektury i Wzornictwa. W 2000r roku została profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2008 roku pracuje w Międzywydziałowym Instytucie Nauk o Sztuce.

Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem i fotografią. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach i sympozjach w kraju i za granicą (Francja, Tunezja, Maroko, Rosja, Gruzja, Armenia, Włochy, Hiszpania, Holandia, Belgia, Kanada, Niemcy, Grecja, Szwecja)

Tworzy wieloelementowe kompozycje z surowo ociosanych granitów, działających swoją siłą, wielką syntezą i uproszczeniem. Jak sama pisze „Fascynuje mnie iluzoryczność sztuki. Wszystko się zmienia w zależności od kontekstu, uwarunkowań , od tego co jest dla nas ważne, jak patrzymy na otaczający nas świat, na to co nas inspiruje, daje nam siłę aby przekraczać samego siebie, własny horyzont. Jesteśmy częścią porządku przyrody a jednocześnie poza nim żyjemy w dwóch światach jako istoty cielesne i duchowe zarazem, poddane prawom natury ale mające również wpływ na to co się z nami dzieje”

Jerzy Kamrowski pisał „Rzeźbiarka perfekcyjnie potrafi wykorzystać napięcie między sugestią gładkiej struktury i jej strategicznym niewykończeniem – tak, jak gdyby odkrywała sakramentalną tajemnicę, kryjącą w sobie różne aspekty bytu, zawieszone w chwiejnej równowadze, która dopełniona elementami formalnego porządku, jest nie tylko zagadką, opisem zmysłowych oddziaływań, ale pozostaje domysłem, lub lepiej -tajemnicą”.

Marcin Stefaniak TRIO – Kameralny skład gdyńskich muzyków prezentuje autorskie kompozycje z nurtu współczesnego jazzu akustycznego. W muzyce tria nie brak również odwołań do melodii ludowych czy etnicznych. Całość dopełniają otwarte improwizacje, w których każdy z muzyków przejmuje rolę solisty.