Mikrotwory / Zdania do Czytania – wystawa

Wystawa: 11.11.2018 — 16.11.2018

Wernisaż: 10.11.2018, godz. 19:00

Miejsce: Sztuka wyboru, ul. Słowackiego 19 (Garnizon Kultury), Gdańsk

2018-11-10 19:00:00 2018-11-10 20:00:00 Europe/Warsaw Mikrotwory / Zdania do Czytania – wystawa https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/mikrotwory-zdania-do-czytania-wystawa/ Sztuka Wyboru, Słowackiego, Gdańsk, Poland Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Podczas najnowszej wystawy przestrzeń Galeria Sztuka Wyboru wypełnią słowa!
Zapraszamy na podwójną wystawę autorstwa Mikrotwory i Maria H. Zdania do czytania. Nie możemy doczekać się tego połączenia sił. W przestrzeni galerii zobaczymy dwa różne projekty, których wspólnym mianownikiem są słowa, zapraszamy 🖤

 

| Mikrotwory |
Mikrotwory to wiersze powstające ze zlepków słów i zdań czerpanych ze starych książek. To powierzchownie absurdalne i niepoukładane twory wycięte z życiowego kontekstu, którym każdy może nadać swoją własną interpretację i sens. Dotykają tematów codziennych, jak i bardziej odległych od rzeczywistości, zgłębiając przy tym wewnętrzne światy człowieka- często smutne, melancholijne, pełne niepokoju i niepewności. Obok wierszy emocjonalnych i wrażliwych, powstają również bardziej abstrakcyjne, będące wynikiem zabawy słowem i semantyką.

Mikrotwory prezentowane na wystawie są zbiorem wierszy powstających od około 2015 roku- właśnie wtedy pojawiły się pierwsze egzemplarze. Dopiero w marcu tego roku autorka postanowiła się nimi podzielić, prezentując je na portalu społecznościowym, gdzie zyskały spore zainteresowanie. Chwilę później założona została strona na Facebooku, na której można na bieżąco obserwować świeżo wycięte z książek wierszopodobne twory.

Magdalena Lewandowska – urodzona w 1991r., od ośmiu lat mieszka w Gdańsku. W pracy również posługuje się słowem, towarzysząc innym na trudnych odcinkach podróży ich życia- z wykształcenia psycholog, terapeuta uzależnień. Od dziecka przejawiała plastyczne i muzyczne zdolności, choć nie zawsze znajdywała sposób, by je uzewnętrznić. Mikrotwory stanowią ważną część jej życia, gdyż są nie tylko pasją sprawiającą przyjemność, ale także wentylem dla wszelkich emocji i przeżyć.

W czasie wolnym od niszczenia książek z wielką ochotą je czyta. Kolekcjonuje ciekawie brzmiące słowa (tj. protoplasta, uwypuklenia czy fotopigment) rysuje, lubi biologię, jesień i muzykę jazzową.

| Zdania do czytania |
Maria H. – z wykształcenia politolog i teatrolog, prowadząca warsztaty teatralne, przede wszystkim jednak autorka tekstów muzycznych, opowiadań i bajek oraz twórczyni Zdań do czytania, czyli krótkich form pisanych, którym najbliżej do wierszy. Charakteryzują się zwięzłością, często humorem, próbują opisać współczesność. Można je znaleźć w przestrzeni publicznej w postaci wlepek, obrazów, plakatów, toreb czy plecaków.

Wystawy prac Marii H. można było oglądać m. in. w gdańskim Żaku, na 100czni, w galerii Layup oraz trójmiejskich kawiarniach pod postacią autorskich wierszo-obrazów oraz grafik. Po godzinach Maria szyje, rapuje i czyta. W godzinach pracy – typowa księgowa.