Wystawa:
21.07.2018 — 04.08.2018
Wernisaż: 20.07.2018, godz. 18:00
Miejsce: Galeria Modern Sopockiego Domu Aukcyjnego, ul. Boh. Monte Cassino 43, Sopot
Zeszłoroczna wystawa malarstwa Sandry Arabskiej zapoczątkowała nową tradycję organizowania wakacyjnej ekspozycji dedykowanej sztuce najnowszej. W tym roku zapraszamy Państwa na wystawę prac Adama Bakalarza „Między farbą a strukturą”.
Adam Bakalarz to młody artysta z Krakowa, którego prace już teraz są jednymi z najbardziej poszukiwanych przez kolekcjonerów polskiej sztuki najnowszej. Wypracował on swój indywidualny, charakterystyczny styl, obok którego nie sposób przejść obojętnie.
„Najczęściej kojarzony jestem z cyklem „Zawodnicy” i problematyką ruchu. Mi zawsze najbardziej chodzi o formę malarską, a ukazanie postaci w zastanym ruchu było świetnym pretekstem do poszukiwań na tym polu. Działam na bazie doświadczeń, jeden obraz wynika z drugiego. Czasami budzę się rano z pomysłem na nowy obraz. Interesują mnie różne kształty, a obrazy postrzegam jako swoiste konstrukcje. Może to wynikać z tego, że miałem krótki okres w życiu, kiedy chciałem pójść w ślady siostry i zostać architektem.” Adam Bakalarz w rozmowie z Dilanem Abdulą zamieszczonej w katalogu wystawowym.
Na wystawie „Między farbą a strukturą” zaprezentujemy 27 prac artysty, poza malarstwem pojawią się również 4 rzeźby z brązu. Prace wykonane w tym medium to stosunkowa nowość w twórczości artysty i tym bardziej zasługują one na uwagę.
„Rzeźbiąc maluje, malując rzeźbi… Chyba oba te stwierdzenia są prawdziwe, ale zarazem niewystarczające. Adam Bakalarz tworzy w obu tych dziedzinach, powołując do życia równoległy do naszego, świat sztuki, zaludniany wyłącznie przez twory o artystycznym rodowodzie. Kiedyś, w sztuce przełomu XIX i XX wieku, na obrazach zjawiały się lalki, marionetki, manekiny, było ich wiele; nowość pomysłu Bakalarza polega na wprowadzeniu w świat obrazów figur o i wyłącznie rzeźbiarskim rodowodzie.” Bogusław Deptuła w tekście ktytycznym do katalogu wystawowego.
Chcąc wprowadzić Państwa w warsztat artysty, zapraszamy do zwiedzenia jego pracowni na kartach specjalnie wydanego z tej okazji katalogu. Polecamy również lekturę tekstu krytycznego przygotowanego przez Bogusława Deptułę oraz zapis rozmowy przeprowadzonej z artystą przez Dilana Abdulla.
Mamy nadzieję, że odwiedzą nas Państwo, żeby zobaczyć wystawę na żywo, bo nie mamy żadnych wątpliwości, że jest co oglądać.
Gorąco zapraszamy!