Maria Sztompka. e-motion.

Wystawa: 29.07.2017 — 16.08.2017

Wernisaż: 28.07.2017, godz. 20:00

Miejsce: Sztuka wyboru, ul. Słowackiego 19 (Garnizon Kultury), Gdańsk

2017-07-28 20:00:00 2017-07-28 21:00:00 Europe/Warsaw Maria Sztompka. e-motion. https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/maria-sztompka-e-motion/ Juliusza Słowackiego 19, Gdańsk, Poland Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Z przyjemnością zapraszamy na wystawę malarstwa Marii Sztompki – e-motion.

Maria Sztompka ( ur. 1987) – absolwentka Wydziału Sztuki Mediów Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom zrealizowany w Pracowni Przestrzeni Malarskiej prof. Leona Tarasewicza oraz w pracowni Komunikacji Intermedialnej prof. Krzysztofa Olszewskiego. Laureatka konkursów o Nagrodę Artystyczną Siemensa oraz Nagrodę im.prof Józefa Szajny. Założycielka wydawnictwa Papierówka. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Prace Marii Sztompki powstają w oparciu o przemyślenia wynikające z krytyki rzeczywistości, dzisiejszego świata, braku zgody na pewne zjawiska, które w nim zachodzą i paradoksalnie uczestnictwo w takim świecie. Ich temat związany jest z emocjami, relacjami międzyludzkimi, językiem, komunikacją w ścisłym odniesieniu do współczesności.
Prace zebrane pod tytułem „e-motion” powstały dzięki przemyśleniom na temat zakłóceń, jakie powstają w przestrzeni służącej współczesnym ludziom do komunikacji. W przestrzeni, którą stanowią wszelkiego rodzaju komunikatory, portale, wiadomości tekstowe.

„Interesują mnie szczególnie zakłócenia, jakie mają miejsce na poziomie przekazu emocjonalnego. Zastanawiam się, czy przy użyciu słów jesteśmy w stanie opisać swoje emocje na tyle precyzyjnie, aby były łatwe do odczytania? Przekaz taki mają ułatwiać emotikony – symbole odnoszące się do mimiki twarzy. Jednak ich zbiór jest ograniczony i zunifikowany. Ciekawi mnie, jak przebiegałby proces odczytywania emocji komunikujących się osób, gdyby emotikon zamienić na zapis gestu. Jak wpłynęłoby to na czytelność naszego wirtualnego komunikatu. Kolejnym istotnym problemem jest to, że nawet zindywidualizowany symbol zostaje zniekształcony poprzez narzędzia, jakich używamy do komunikowania się. Emocja wyrażona za pomocą gestu staje się obrazem cyfrowym. W swoich pracach próbuję zdecyfryzować obraz w ten sposób uzyskany, ponownie nadać mu ludzki wymiar.”