Małgorzata Kotłowska – Zawartość Pamięci

Wystawa: 19.01.2018 — 18.02.2018

Wernisaż: 18.01.2018, godz. 19:00

Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki, Plac zdrojowy 2, Sopot

2018-01-18 19:00:00 2018-01-18 20:00:00 Europe/Warsaw Małgorzata Kotłowska – Zawartość Pamięci https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/malgorzata-kotlowska-zawartosc-pamieci/ Plac Zdrojowy 2, Sopot, Poland Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Małgorzata Kotłowska to młoda artystka, która zdążyła już wypracować integralny i rozpoznawalny styl wypowiedzi plastycznej. Twórczość tej dyplomantki gdańskiej ASP broni się nie tylko przez dobry warsztat ale przede wszystkim zaskakuje formą ujęcia tematu oraz sposobem przedstawienia. Oprócz rzeźby paletę jej środków plastycznych współtworzy malarstwo i rysunek. Pomimo młodego wieku zdążyła już zdobyć pierwszą nagrodę na Triennale Sztuki Pomorskiej w 2016 roku a jej praca dyplomowa pt.” Przemijanie” znalazła się wśród finałowych rzeźb Art Noble, Festiwalu Sztuki „Miasto Gwiazd” w Żyrardowie.

Małgorzata Kotłowska szczególną uwagę poświęca tematyce przemijania i śmierci. W swoich pracach odwołuje się do osobistych, często dramatycznych doświadczeń. Wymiernym efektem są realizacje przepełnione aurą powagi i nostalgii. To wyraźne opowiedzenie się po stronie wartości, wobec których operacje formalne schodzą na drugi plan. Artystyczna aktywność Małgorzaty Kotłowskiej dowodzi tego, że jak pisał Eric Emanuel Schmidt: „ Przeszłość nie jest krainą, którą tak łatwo opuścić”. Otwarte pozostaje pytanie czy warto ją opuszczać skoro, pomimo przywoływania także i tych bolesnych wspomnień uzyskuje się tak interesujące efekty artystyczne. Umiejętność klarownego wyartykułowania osobliwego przekazu łączy Małgorzata Kotłowska z troską o dobór materiału odpowiedniego do prezentowanych treści. Trafne zestawienie różnorodnych materii takich jak np. popiół i gips w rzeźbie dyplomowej pod kierunkiem prof. Mariusza Białeckiego, współtworzy oryginalny, bogaty warsztat. Ta praca to wymowna w swoim przekazie opowieść o bezwzględnej naturze czasu. ”Przemijanie” zwraca uwagę interesującą kompozycją. Strukturalna chropowatość powierzchni tworzy niezwykły kontrast z subtelną melancholią przesłania. Refleksja o początku, który jest jednocześnie zapowiedzią kresu, zyskuje oryginalne plastyczne przedstawienie. Małgorzata Kotłowska inspiracji szuka często w starych albumach fotograficznych, także i tych prezentujących wizerunki bliskich jej osób. Fotografia stała się dla niej symbolem przemijania, dokumentem „zanurzenia ludzi w czasie”. Z tej inspiracji powstały liczne rysunki, tworzące bardzo osobistą galerię portretu. Wyraźne uczucie emanujące z tych prac, nie zostało szczęśliwie zdegradowane do banału sentymentalizmu.

W ramach swojej praktyki twórczej Małgorzata Kotłowska wybrała drogę wymagającą cierpliwości, pracowitości i zaangażowania. To nietypowa postawa, szczególnie, że obecnie wymóg cierpliwości przerzucony został z artystów na odbiorców.

Oryginalność prac Małgorzaty Kotłowskiej nie ma w sobie nic z efekciarstwa i poszukiwania natychmiastowej gratyfikacji w ramach postmodernistycznej zabawy formą. Wynika z przyjęcia świadomej i konsekwentnej postawy artystycznej, to twórczość nieodwracająca się plecami do tradycji. Pomimo szerokiego spektrum inspiracji artystyczna aktywność Małgorzaty Kotłowskiej pozostaje spójną propozycją plastyczną. W jej pracach można dostrzec prymat sugestywnie wydobytej atmosfery ponad detalem. Dążenie do syntezy nadaje pracomMałgorzaty Kotłowskiej wymiar uniwersalny. Istotny staje się sam proces powstawania realizacji, podyktowany rytmem ulotnych emocji. Rzeźba bowiem stanowi dla Małgorzaty Kotłowskiej pole poszukiwań o charakterze egzystencjalnym. To sposób na wyartykułowanie własnej prawdy, zadanie pytań światu, także tych pytań na które poza sztuką nie ma satysfakcjonujących odpowiedzi.

Prof. Stanisław Radwański