Magdalena Beyer. Idę.

Wystawa: 15.05.2021 — 06.06.2021

Wernisaż: 14.05.2021, godz. 19:00

Miejsce: WL4 – Przestrzeń Sztuki, Stocznia Cesarska, ul. Popiełuszki, Gdańsk

2021-05-14 19:00:00 2021-05-14 20:00:00 Europe/Warsaw Magdalena Beyer. Idę. https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/magdalena-beyer-ide/ Popiełuszki, Gdańsk, Polska Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Już w najbliższy piątek, 14 maja o godz. 19:00 w nowej galerii WL4 w Gdańsku odbędzie się wernisaż wystawy pochodzącej z Pomorza artystki – Magdalena Beyer. Idę.

Znana z poruszającej serii fotografii lalek Barbie, Magdalena Beyer po raz pierwszy pokaże publiczności swoje prace malarskie. To odważne, wielkoformatowe obrazy, które artystka tworzyła w odosobnieniu na Pomorzu na przestrzeni ostatnich lat. Ogromne, sięgające wysokością nawet 2,5 m płótna są wyrazem niezwykłej siły i swobody twórczej.

Jak pisze kuratorka wystawy, Małgorzata Paszylka-Glaza: dzieła artystki charakteryzują się ekspresją do granic możliwości, a czasem nawet groteskowym gestem malarskim. Magdalena Beyer z odwagą pokazuje w swoich obrazach, że czas, uczucia, pytania o cel i sens życia stoją w szeregu obok nieznośnej potrzeby materialnych dóbr.

Wystawa potrwa od 14 maja do 6 czerwca. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć zarówno nowe prace malarskie Magdaleny Beyer, jak i niepokojące zdjęcia dziecięcych zabawek.

Prace Magdaleny Beyer po raz pierwszy zostały zaprezentowane w 2014 roku na wystawie Zabawa w Warszawie. Na wykonanych w konwencji fotografii reklamowej zdjęciach, artystka pokazała naznaczone czasem, niekompletnie ubrane, często pozbawione części ciała lalki Barbie. Ikony popkultury u Beyer przestały być ucieleśnieniem współczesnego komercyjno-plastikowego ideału. Zamiast tego stały się ofiarami przemocy, okrucieństwa, zmagały się z samotnością, niespełnieniem, konsekwencjami nietrafionych wyborów.
Poruszające zdjęcia artystki znajdą się na wystawie w Gdańsku, ale pokaz Idę poświęcony zostanie przede wszystkim nowym pracom artystki, która w ostatnich latach całkowicie poświęciła się malarstwu.
Niedługo po wystawie fotografii artystka zaszyła się w domu na Pomorzu, gdzie stworzyła serię wielkoformatowych, abstrakcyjnych obrazów. Ogromne, sięgające wysokością nawet 2,5 m płótna są wyrazem niezwykłej siły i swobody twórczej. Jak pisze kuratorka wystawy, Małgorzata Paszylka-Glaza: dzieła artystki charakteryzują się ekspresją do granic możliwości, a czasem nawet groteskowym gestem malarskim. Widoczne jest w nich zmaganie się z bolesnymi emocjami, powinnością wobec przyjętych ról, rozliczenie
z przeszłością.
Prace Beyer układają się w charakterystyczne cykle, wśród których szczególną uwagę zwraca m.in. seria „Armia Ciała”. Składają się na nią obrazy z wanitatywno-turpistycznym motywem rozpiętej skóry. Także w innych cyklach – „Oni”, „Kiedy” czy „Narzędzia” – artystka zdaje się konsekwentnie dążyć do wiwisekcji człowieczeństwa. Jak komentuje kuratorka: z odwagą pokazuje w swoich obrazach, że czas uczucia, pytania o cel i sens życia stoją w szeregu obok nieznośnej potrzeby materialnych dóbr. Mimo trudnych tematów, które artystka
porusza w swoich pracach, oglądane z dystansu obrazy składają się na ważne świadectwo wyjścia z dotychczasowej roli. Stają się manifestacją odwagi do wyrażania siebie i opowieścią o poszukiwaniu spełnienia.
Już od 14 maja w Gdańsku widzowie będą mieli okazję zobaczyć prace malarskie Magdaleny Beyer i niepokojące zdjęcia dziecięcych zabawek. Wystawa potrwa do 6 czerwca tego roku.
Magdalena Beyer (ur. w 1968 r. w Gdyni) – absolwentka wydziału malarstwa i grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tworzy abstrakcyjne, wielkoformatowe obrazy oraz fotografie, w których komentuje rzeczywistość bawiąc się konwencjami i odniesieniami do
popkultury. W ostatnich latach artystka większość czasu spędza w domu na Pomorzu, gdzie oddaje się malarstwu.