Lekcja z Mistrzem – spotkanie z Jarosławem Kozakiewiczem

Czas: 02.09.2016, godz. 17:00

Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki - Kinoinstalacja, Plac Zdrojowy 2, Sopot

2016-09-02 17:00:00 2016-09-02 18:00:00 Europe/Warsaw Lekcja z Mistrzem – spotkanie z Jarosławem Kozakiewiczem https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/lekcja-z-mistrzem-spotkanie-z-jaroslawem-kozakiewiczem/ Państwowa Galeria Sztuki - Kinoinstalacja, Plac Zdrojowy 2, Sopot Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Czas: 02.09.2016 r., godz. 17:00
Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki – Kinoinstalacja, Plac Zdrojowy 2, Sopot

„Rewitalizacja jako strategia artystyczna” to temat spotkania z Jarosławem Kozakiewiczem w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (II piętro) w ramach Artloop Festival. Autor zaprezentuje projekty zrealizowane w latach 2002-2015 odwołujące się do rewitalizacji przestrzeni publicznej. Kumulacja projektów z okresu kilkunastu lat działalności wskaże różnorodne traktowanie tego pojęcia, w uzależnieniu od zastanej sytuacji i potrzeb mieszkańców. Od terenów zdegradowanych przez historię, niedbałość lokalnych władz, działalność przemysłową po błędną politykę miasta. W drugiej części zaprezentowany zostanie projekt realizowany w ramach Artloop w 2012 roku w Sopocie w kontekście kilku projektów z lat 2011-2015 zrealizowanych w przestrzeni publicznej i wykorzystujących wodę jako metaforę życia.

Jarosław KozakiewiczUrodzony w 1961 roku, działa na pograniczu sztuki, nauki i architektury. Absolwent rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Cooper Union for the Advancement of Science and Art w Nowym Jorku. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Inspiracjami artystyczno-architektonicznych projektów Kozakiewicza są współczesna ekologia, genetyka, fizyka, astronomia i starożytne koncepcje kosmologiczne poszukujące odniesień pomiędzy mikro- i makrokosmosem. Świadom analogii pomiędzy ciałem ludzkim i światem przyrody, Kozakiewicz kwestionuje antropometryczny charakter człowieka witruwiańskiego jako tradycyjny paradygmat architektury i proponuje w zamian paradygmat organiczny, „geometrię wnętrza”, gdzie przestrzeń określona jest poprzez linie łączące otwory ciała odpowiedzialne za funkcje życiowe. Poszukiwania artysty zaowocowały m.in. utopijnymi i krytycznymi projektami z zakresu architektury, urbanistyki, sztuki ziemi. Niektóre z nich nagrodzone zostały w prestiżowych konkursach architektonicznych, m.in. na projekt Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu (2004) i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2007). W 2005 roku projekt Kozakiewicza wygrał międzynarodowy konkurs na Park Pojednania w pobliżu Muzeum w Auschwitz-Birkenau, a w 2007 roku ukończono jego Projekt Mars, wielohektarową rzeźbę ziemną, przekształcającą krajobraz w miejscu kopalni węgla brunatnego wokół jeziora Baerwalde w Niemczech. Inne projekty to propozycje, często utopijne, rozwiązań ekologicznych lub symbolicznych w zakresie planowania przestrzennego (Transfer, 2006) lub architektury (Oxygen Towers, 2005). W 2006 roku Kozakiewicz reprezentował Polskę podczas międzynarodowej Wystawy Architektury w Wenecji.