Czas: 11.03.2016, godz. 18:00
Miejsce: Instytut Sztuki Wyspa, ul. Doki 1/145 b, Gdańsk
Wernisaż: 11.03.2016, godz. 18:00
Miejsce: Instytut Sztuki Wyspa, ul. Doki 1/145 b, Gdańsk
Lekcja lucyferyczna to zrealizowana pod koniec 2006 roku instalacja bazująca na cytatach z powieści i poematów Tadeusza Micińskiego. Centrum filozofii jednego z najwybitniejszych modernistów stanowi idea „lucyferyzmu chrystusowego”. W jej ramach Chrystus „płaczliwy”, „bóg bigockich korporacji” zostaje twórczo przezwyciężony przez swojego bliźniaka, Lucyfera, personifikującego wolność i (samo)wiedzę. Owo dialektyczne pojednanie bliźniaczych żywiołów skutkuje radykalnym ożywieniem chrześcijaństwa spetryfikowanego przez tradycję.
Krajobraz po bitwie to powstała w 2007 roku instalacja wideo zestawia poobozową poezję Tadeusza Borowskiego, powstałą na rubasznych i „swawolnych” antypodach Celanowskiej wzniosłości z Krajobrazem po bitwie Andrzeja Wajdy, gdzie owa „swawolna obscena” jest nieobecna. Kozak przyjmuje, że to ona domaga się uobecnienia, oddaje jej głos, dopuszczając tę obscenę, wprowadzając ją na dyskurs późnej nowoczesności.
Lekcja jogi jest ostatnią z prezentowanych na wystawie prac wideo artysty. Wydobywa ona „aryjskie” toposy z produkcji takich, jak Gwiezdne wojny czy Władca pierścieni, zderzając je z topiką tekstów Micińskiego. Tworzy to mapę zaskakujących analogii między dyskursem pozornie anachronicznej literatury ze współczesnym kinem i jego globalnym językiem. Daje to w efekcie wielowątkowy „fresk”, w którym Tolkienowska figura Białego Czarodzieja przekształca się w demoniczną inkarnację Wisznu wcielającego się w Hitlera opisanego przez Miguela Serrano w powieści Adolf Hitler.