Krystyna Jędrzejewska-Szmek & Mateusz Olszewski (Zaumne) – Epidermis

Wystawa: 26.11.2022 — 15.01.2023

Wernisaż: 25.11.2022, godz. 19:00

Miejsce: CSW ŁAŹNIA, ul. Jaskółcza 1, Gdańsk

2022-11-25 19:00:00 2022-11-25 20:00:00 Europe/Warsaw Krystyna Jędrzejewska-Szmek & Mateusz Olszewski (Zaumne) – Epidermis https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/krystyna-jedrzejewska-szmek-mateusz-olszewski-zaumne-epidermis/ Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 1, Jaskółcza, Gdańsk, Polska Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Kuratorki: Aleksandra Księżopolska, Lila Bosowska

W bliskim dotyku wiele się dzieje. Ciało napiera na ciało. Ludzka skóra marszczy się, blaszka liścia pęka. Szczeciny i włoski uginają się i szeleszczą. Przy mocniejszym nacisku żyły, w których płynie krew stają się wydatne jak nerwy na blaszce liścia. Ciało ludzkie i roślinne splatają się ze sobą tworząc hybrydyczne formy. Patrząc z oddali nie jest to jednak nic więcej, niż łuskanie nasion czy rwanie liści.

Ursula Le Guin w eseju „The carrier bag theory of fiction” przewiduje koniec opowieści wywodzących się od myśliwych. Opowieści, opartych na podbojach, bohaterach i konflikcie, które zajęły miejsca na ścianach jaskiń. Zamiast tego zwraca uwagę na historie, które tworzą osnowę naszej codzienności. Powtarzalne i mało zjawiskowe. Takie, które budowane były przez wspólne zbieranie nasion, korzeni, kiełków, pędów, liści, orzechów, jagód, owoców i ziaren…

Wystawa jest efektem współpracy artysty dźwiękowego i muzyka Mateusza Olszewskiego „Zaumne” i artystki wizualnej i biolożki Krystyny Jędrzejewskiej-Szmek. Artyści, prowadząc swoje obserwacje obcują z i badają rośliny ze swojego najbliższego otoczenia — łopian, koniczynę, babkę… Skupiają się na performatyce małych gestów, których siła prowadzona jest dźwiękiem.

Krystyna Jędrzejewska-Szmek – artystka wizualna i biolożka. Absolwentka Fotografii na ASP w Poznaniu, Wydziału Sztuki Mediów na ASP w Warszawie oraz Biologii na Uniwersytecie Warszawskim, przez wiele lat pracowała w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Osią jej zainteresowań są wzajemne powiązania i napięcia pomiędzy człowiekiem a „światem więcej-niż-ludzkim”, który tworzą byty takie jak drzewa, ropuchy, mchy czy grzyby. Konsekwentnie pogłębia działalność artystyczną oscylującą na pograniczu sztuki i nauki.

Członkini Grupy ZAKOLE, która skupia się na poszukiwaniu sposobów opowiadania i doświadczania terenów takich jak bagna oraz przybliżania perspektywy zamieszkujących je istot. Współautorka nagradzanego artbooka „Tropicale”, który dotyka kwestii powiązania botaniki z kolonializmem. Operuje nie tylko w sferze wizualnej, ale też jako autorka tekstów i animatorka różnego rodzaju działań społecznych i warsztatów.

Mateusz Olszewski (Zaumne) – poznański artysta dźwiękowy. Badacz kultury internetu i ludzkich nastrojów. Eksploruje uczuciową stronę muzyki elektronicznej. W swoich kompozycjach używa pieczołowicie przetworzonych sampli wokalnych i łaskoczących dźwięków wywołujących zjawisko ASMR. Związany z wytwórniami Perfect Aesthetics, czaszka.rec i Mondoj. W zeszłym roku nakładem ostatniej z nich wydał mini album „Élévation”, na którym szeptane wersy z „Kwiatów Zła” Baudelaire’a splatają się z minimalistycznymi melodiami i nagraniami terenowymi. Aktualnie pracuje nad jego kontynuacją. Współpracował z takimi instytucjami jak Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, czy Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.