Kobieta Zła / Wystawa Zbiorowa

Wystawa: 09.03.2019 — 25.03.2019

Wernisaż: 08.03.2019, godz. 19:00

Miejsce: Sztuka wyboru, ul. Słowackiego 19 (Garnizon Kultury), Gdańsk

2019-03-08 19:00:00 2019-03-08 20:00:00 Europe/Warsaw Kobieta Zła / Wystawa Zbiorowa https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/kobieta-zla-wystawa-zbiorowa/ Sztuka Wyboru, Słowackiego, Gdańsk, Poland Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

„Kobieta Zła” / Wystawa Zbiorowa
Kurator wystawy: Dawid Siwicki

Artystki:
Patrycja Cichosz
Zuza Furmaniak
Daria Gołąb
Joanna Grochocka
Marta Jegierska
Natalia Komorowska
Beata Konarska
Kinga Kossobucka
Magdalena Król
Katarzyna Legutko
Paulina Litaniuk
Edyta Łapka
Michalina Metkowska
Asia Nadolna
Joanna Pawłowska
Katarzyna Podpora
Daria Szczygieł
Natalia Szenborn
Aleksandra Śmietana
Małgorzata Tęgowska
Natalia Warwas
Julia Wierciło
Lidia Wnuk
Klaudia Żak

Dzisiejsze postrzeganie roli kobiety dalej wiąże się ze stereotypowymi rolami „matki, żony i kochanki”. Pomimo ogólnie przyjętego równouprawnienia, w wielu aspektach życia, kobieta wciąż może spotkać się z uprzedzeniami, przedmiotowym traktowaniem, bezpodstawnym osądem.

Równe traktowanie obu płci jest celem wielu organizacji krajowych i międzynarodowych, walczących o zrównoważony rozwój obywateli świata, pod każdym względem. Jednocześnie powstają stowarzyszenia i nieoficjalne grupy bezpośrednio ubiegające się o równość praw oraz uwzględnienie głosu obywatelskiego na poziomie rządowym.

Historyczne postrzeganie kobiety, jako płci gorszej, niestety nadal powtarzane jest w dyskursie społecznym i politycznym. Warto docenić zmiany jakie zaszły na przestrzeni XX wieku – m.in. uzyskanie praw wyborczych, polepszenie sytuacji zarobkowych i warunków życia, zmniejszenie napiętnowania singielek, lesbijek, samotnych matek. Istotnym jednak jest mówienie i pokazywanie przeszkód, które ciągle uniemożliwiają swobodne funkcjonowanie kobiet w społeczeństwie.

Głos w tej sprawie zabiorą również artystki biorące udział w wystawie Kobieta zła, organizowanej w Galeria Sztuka Wyboru.