Javier Rodríguez – Cobra

Wystawa: 20.06.2020 — 30.08.2020

Wernisaż: 19.06.2020, godz. 18:00

Miejsce: CSW ŁAŹNIA 1, ul. Jaskółcza 1, Gdańsk

2020-06-19 18:00:00 2020-06-19 19:00:00 Europe/Warsaw Javier Rodríguez – Cobra https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/javier-rodriguez-cobra/ Jaskółcza 1, Gdańsk, Polska Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Javier Rodríguez – Cobra
Rysunek

Kuratorka: Agnieszka Kulazińska

Wernisaż online: Facebook CSW ŁAŹNIA

 

Godziny otwarcia:
Piątek: od 15.00 do 18.00
Sobota – niedziela: od 12.00 do 18.00

Informujemy, że na sali wystawienniczej może przebywać jednocześnie, maksymalnie 5 osób.
Wszystkim zwiedzającym zapewniamy wszelkie środki bezpieczeństwa. Dostępne są jednorazowe rękawiczki oraz płyny antybakteryjne.

Wszystkie osoby zwiedzające CSW ŁAŹNIA powinny mieć założoną w sposób prawidłowy maseczkę na twarz*

(*wyjątek stanowią dzieci poniżej 2 lat oraz osoby, które nie są w stanie zakrywać ust lub nosa z powodu trudności w oddychaniu, lub są niezdolne do samodzielnego zakrycia, lub odkrycia ust bądź nosa)

Javier Rodriguez to chilijski artysta zajmujący się fotografią oraz rysunkiem. Doktorat z zakresu sztuk pięknych uzyskał na Universidad Politécnica de Valencia w Hiszpanii. Wykłada jako profesor rysunku i malarstwa w Chile. Problematyka jego twórczość niezmiennie oscyluje wokół zagadnienie zła.

W prezentowanym przez CSW Łaźnia cyklu rysunkowym Cobra artysta stara się zrekonstruować najnowszą historię Chile. Obszarem jego śledztwa są przypadki tortur dokonanych przez przedstawicieli chilijskiego aparatu państwowego w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Doszło do nich w szerszym kontekście strukturalnej przemocy, zwanej post-dyktaturą, czyli czasach po obaleniu rzędu generała Pinocheta. W swojej pracy artysta sięga po język eseju historycznego, grafiki politycznej, kina, powieści szpiegowskich. Miesza stylistyki charakterystyczne dla fotorealizmu i ekspresjonizmu.

Główny bohater, niczym w kinie szpiegowskim, nie zważając na grożące mu niebezpieczeństwo, stara się dotrzeć do byłego agenta instytucji wywiadowczej La Oficina. Organizacji, która działała w pierwszych latach przemian demokratycznych. Więzień opowiada mu o stosowanych procedurach i jego związku z CNI (tajną policją Pinocheta), a także o kilku przypadkach tortur z lat 2011 2013. Miejscem akcji jest stara łódź/STATEK nękana przez silną burzę.

Opowieść nie jest tylko prostą, historyczną rekonstrukcją faktów. Artysta w swoich pracach zawarł także filozoficzną refleksję nad pojęciem zła, które łączy współczesne przypadki tortur z torturami w czasach dyktatury, w celu zrozumienia jak opłakane są skutki strukturalnej przemocy pozostawionej przez Pinocheta.