Jakub Bielawski – Barwy w kierunku słów właściwych

Wystawa: 11.08.2017 — 10.09.2017

Wernisaż: 10.08.2017, godz. 19:00

Miejsce: Galeria Żak, ul. Grunwaldzka 195/197, Gdańsk

2017-08-10 19:00:00 2017-08-10 20:00:00 Europe/Warsaw Jakub Bielawski – Barwy w kierunku słów właściwych https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/jakub-bielawski-barwy-w-kierunku-slow-wlasciwych/ ul. Grunwaldzka 195/197, Gdańsk Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Jakub Bielawski jest artystą, który nie bał się ryzyka popadania w skrajności w sztukach wizualnych.

Między działaniami wpisującymi się w pojęcie abject art a pisaniem tekstów o miłości i harmonii w świecie jest Jakub Bielawski nieprzewidywalnym fenomenem na scenie trójmiejskiej sztuki. Jakub Bielawski gra z własnym ciałem i materiami takimi jak styropian, gąbki, taśmy elastyczne, płótna, sznurki, kartki papieru i innymi rzeczami.
Podczas performensu w duecie z Angeliką Fojtuch chodził w nartach, innym razem wygrywał na malej mandolince oszalałe szamańskie wersety. Gdy tarzał się w brudzie – był dynamitem sztuki. Potrafił raczkować po suficie, wić się w konwulsjach czy przejmująco krzyczeć.

Bielawski zmienił charakter swoich działań na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Pamiętam, gdy świętował trzydzieste urodziny biegając po galerii Spiż 7 Marka Rogulskiego z megafonem. Wdrapywał się wtedy na samochód-instalację i czytał na głos wiersze.

To, co pokaże Bielawski w Żaku ma już inny wydźwięk i nawet koloryt. Na pierwszym planie postawił malarstwo. Nie jest to medium, które jedynie towarzyszy jego akcjom.

Malarstwo wychodzi poza ramy, stanowi medium w rozszerzonym polu w pełnym tego słowa znaczeniu. Obrazy Bielawskiego są lustrem szczerych intencji artysty by zmieniać świat na lepsze, żeby zachować wartości dla człowieka najważniejsze. Teksty i barwne plamy, czasem wzory stanowią dziwne kompozycje opowiadające o krzywdzie z jednej strony- a zwycięstwie dobra z drugiej.

Działania Bielawskiego są nasączone duchem Akcjonizmu Wiedeńskiego i Fluxusu- dla artysty ciało nie stanowi tabu, podobnie płótna stają się polem walki.

Prace pełne eksperymentu, teksty pomieszane z obrazami, ekspresja- łączą się w portret artysty wolnego- i zarazem poszukującego wartości, podejmującego próbę przekazania najważniejszych dla ludzi świętości za pomocą sztuki.

Jakub Bielawski (ur.1975, Gdańsk) – mieszka i pracuje w Gdańsku. Malarz, autor prac wideo, performer wykorzystujący własną muzykę i teksty.

Jego dwa krótkie filmy pokazywane były w telewizji holenderskiej w programie one minutes, a film dokumentujący performance w Modelarni w Stoczni Gdańskiej prezentowany był w Chile.

Bielawski prowadził trzy galerie: Klosz art( w Stoczni Gdańskiej), Cuud ( w Gdyni) i Peryskopy tradycyjne ( w Stoczni Gdańskiej).

Bielawski brał udział w wielu wystawach w Polsce m.in. w wystawie Znajomi znad morza w Gdańskiej Galerii Miejskiej.