Jacek Fota Some Things are Quieter than Others | PKiN | wystawa fotografii

Wystawa: 30.06.2017 — 26.07.2017

Wernisaż: 29.06.2017, godz. 20:00

Miejsce: Sztuka wyboru, ul. Słowackiego 19 (Garnizon Kultury), Gdańsk

2017-06-29 20:00:00 2017-06-29 21:00:00 Europe/Warsaw Jacek Fota Some Things are Quieter than Others | PKiN | wystawa fotografii https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/jacek-fota-some-things-are-quieter-than-others-pkin-wystawa-fotografii/ Juliusza Słowackiego 19, Gdańsk, Poland Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

29 czerwca w gdańskiej Sztuce Wyboru odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Jacka Foty. Będzie to pierwsza wystawa artysty w Gdańsku i pierwsza tak duża w Polsce.
W przestrzeniach Sztuki Wyboru będzie można zobaczyć dwa długoterminowe fotograficzne projekty Jacka Foty: Some Things are Quieter than Others – wysmakowany zbiór nieoczywistych impresji z podróży po Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej oraz PKiN – porywającą intymną opowieść o Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Wstęp na wystawę jest wolny.
Kuratorzy: Magda Kalisz i Michał Urbaniak

Jacek Fota (ur. 1979) — fotograf, absolwent University of Utah w Salt Lake City, wolny strzelec, związany z wiedeńską agencją Anzenberger. Dwukrotny stypendysta miasta stołecznego Warszawy (2014 i 2016) oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016). Autor m.in. głośnego projektu fotograficznego o warszawskim Pałacu Kultury i Nauki, wydanego w książce fotograficznej “PKiN” (2015) oraz autor serii zdjęć z podróży przez Stany Zjednoczone, która ukazała się w formie albumu pt. “Some Things are Quieter than Others” (2014). Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych w Los Angeles, Warszawie i Łodzi.

Some Things are Quieter than Others

Cztery intensywne podróże po Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej w latach 2012 i 2013, kilka miesięcy w drodze, setki mijanych miejsc i ludzi, tysiące przebytych kilometrów.
Efektem tego długoterminowego projektu Jacka Foty jest zbiór fotografii przedstawiających wnikliwy obraz USA. Nie są to typowe kadry „american dream”, nie znajdziemy tu cukierkowych ujęć Central Parku czy Piątej Alei w Nowym Yorku, nie zobaczymy też wodospadu Niagara, czy zjawiskowych krajobrazów kanionu Kolorado i rozłożystych plaż Kalifornii. Jacek Fota pokaże nam inną Amerykę, bardziej przyziemną, chropowatą, samotną, z niekończącą się przestrzenią, z nudą codzienności i przenikliwą pustką, która wypełnia spojrzenia napotkanych po drodze ludzi. Some Things are Quieter than Others to niepokojący dziennik z podróży po miejscach-widmach i ludziach, którzy przypadkiem i przelotnie do tych miejsc należą.

PKiN

Pałac Kultury i Nauki to niekwestionowana architektoniczna ikona stolicy Polski, warszawska „wieża Eiffela”, przez jednych uwielbiana, przez innych znienawidzona.
PKiN został oddany do użytku w 1955 r. jako dar narodów radzieckich dla narodu polskiego. Projekt autorstwa architekta Lwa Rudniewa zainspirowany był moskiewskimi budowlami wczesnego socrealizmu, stalinowskimi drapaczami chmur, które z kolei wzorowane były na architekturze amerykańskiej, w szczególności wieżowcami art déco.
Przy projektowaniu detali pałacu inspirowano się zabytkami z różnych miast Polski, a rzemieślnicy z całego kraju wykonali do wnętrz wyszukane szklane i ceramiczne żyrandole, drewniane okładziny oraz specjalnie zaprojektowane meble.

Po zmianie ustroju, przez kilka lat, trwały gorące dyskusje wokół zachowania i przyszłości tej budowli ze względu na negatywne skojarzenia z jej kontrybutorem (pomysłodawcą PKiN-u był Józef Stalin). Jednak w 2007 r. kontrowersyjny PKiN został wpisany do rejestru zabytków i jego byt wydaje się niezagrożony.
Od kilku lat poszczególne przestrzenie pałacu poddawane są gruntownym remontom. Obecnie w gmachu znajdują się siedziby wielu firm prywatnych oraz instytucji użyteczności publicznej takich jak teatry, muzea, Pałac Młodzieży, kino, biblioteka, kluby sportowe, księgarnie, instytucje naukowe, sala koncertowa, basen, sale wystawiennicze, a także instytucje naukowe oraz władze Polskiej Akademii Nauk.

Pałac, oprócz przestrzeni otwartych dla publiczności, kryje w sobie miejsca zupełnie niezwykłe, tajemnicze zaplecza, niedostępne zakamarki, podziemia i zaułki, warsztaty, stolarnie, wentylatornie, bojlerownie, gdzie rzadko trafiają „ludzie z zewnątrz”. Jacek Fota jest jednym z pierwszych fotografów dopuszczonych do udokumentowania nieznanego, intymnego bytu Pałacu Kultury i Nauki. Artysta spędził blisko dwa lata na fotografowaniu wnętrz pałacu, portretowaniu jego pracowników i wnikliwym podpatrywaniu życia codziennego słynnego gmachu. Ta fascynująca podróż przez budynek ukazuje nam dotąd nieznany, dogłębnie prawdziwy i kompletny obraz pałacowych wnętrz oraz ludzi, dla których PKiN jest od dawna drugim domem.

Oba fotograficzne projekty Jacka Foty pokazywane na wystawie w Sztuce Wyboru zostały opublikowane w postaci, świetnie zaprojektowanych przez Anię Nałęcką, książek fotograficznych – „PKiN” ( 2015) i „Some Things are Quieter than Others” ( 2014).
Obie pozycje są dostępne w księgarni Sztuki Wyboru.

Tekst: Magda Kalisz ( Sztuka Wyboru)