INKUBATOR AIR: UNDER CONSTRUCTION KRZYSZTOF MĘTEL, JULIA TYMAŃSKA

Wystawa: 09.08.2019 — 01.09.2019

Wernisaż: 08.08.2019, godz. 18:00

Miejsce: CSW ŁAŹNIA 1, ul. Jaskółcza 1, Gdańsk

2019-08-08 18:00:00 2019-08-08 19:00:00 Europe/Warsaw INKUBATOR AIR: UNDER CONSTRUCTION KRZYSZTOF MĘTEL, JULIA TYMAŃSKA https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/inkubator-air-under-construction-krzysztof-metel-julia-tymanska/ Jaskółcza 1, Gdańsk, Polska Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Partnerzy projektu: Fundacja Promocji Twórczości Wojciecha Fangora, Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

Prace malarskie prezentowane w ramach podsumowania miesięcznej rezydencji artystycznej – „Under construction” przenoszą nas do pracowni Krzysztofa Mętla i Julii Tymańskiej. Młodzi twórcy zostali laureatami nagrody specjalnej w postaci rezydencji artystycznej w ramach Ogólnopolskiego Studenckiego Konkursu Malarskiego im. Wojciecha Fangora, organizowanego przez Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku w 2018 roku. Przedstawiane prace stanowią pewnego rodzaju szkice obrazujące jeden z etapów warsztatu artystów, są także okazją do artystycznego dialogu między dwójką młodych twórców.

Krzysztof Mętel opisuje swój miesięczny pobyt: “rezydencja artystyczna w CSW ŁAŹNIA to wyjątkowe doświadczenie dosłownego zamieszkania i pracy w białym sześcianie, jakim wydaje się być cały gmach CSW ŁAŹNIA 2. O rzeczywistości <> nie pozwalały zapomnieć tylko syreny wpływających do portu statków i szum maszyn rozładowujących kontenery. Kiedyś w pracowni zadzwonił domofon i po podniesieniu słuchawki zostałem zapytany, czy wierzę w to, że <<kiedyś będzie lepiej>>. Zupełny absurd. Z drugiej strony często jednak myślę o efektach pracy artystów i architektów, którzy byli pewni, że zbudują nowy świat, albo co najmniej byli w trakcie kładzenia fundamentów. Różne ślady są widoczne do dziś, a ja tropie widma umarłych projektów by utrwalić je jak w horrorze klasy B”.

Z kolei Julia Tymańska podsumowuje okres rezydencji artystycznej: „przedstawione obrazy to przetworzone zapisy obserwacji mojego otoczenia. Szukając nowych narzędzi i struktur, próbuję stworzyć malarską opowieść z dynamicznie zmieniającej się perspektywy dziecięcej huśtawki. Pewnego dnia spojrzałam przez okno pracowni w Nowym Porcie. Pod własnym odbiciem w witrynie zobaczyłam małe, brudne dzieci. To jest to – pomyślałam. Brudząc siebie i wszystko dookoła farbami stawałam się znowu mała. Moje prace to mapy trasy jaką przebyłam. W nich jest moja opowieść, bo język lata jak łopata.”

Specjalne podziękowania dla Arkadiusza Sylwestrowicza za wsparcie merytoryczne i organizacyjne rezydencji, dla Jacka Dominiczaka, Aleksandry Gieragi i Jarosława Baucia za poświęcony czas i przeprowadzenie wnikliwych konsultacji, a także Galerii SERCE w Nowym Porcie za współpracę i udostępnienie swojej przestrzeni na pracownię artystyczną.

W 2019 roku w CSW ŁAŹNIA został zainicjowany program Inkubator AIR*, który ma za zadanie stworzenie młodym artystom warunków do poszukiwania inspiracji i rozwijania twórczej pracy. Program ma na celu umożliwienie im zdobycia nowych doświadczeń i umiejętności. Okres rezydencji stanowi okazję do refleksji, wzajemnego uczenia się, doświadczania miejsca. Dostępny czas i przestrzeń umożliwiają artystom skupienie się na swojej twórczości, a seria spotkań i konsultacji z kuratorami, wykładowcami oraz innymi artystami stanowią moment weryfikacji i okazję do twórczego dialogu.

W 2018 roku odbyła się druga edycja Ogólnopolskiego Studenckiego Konkursu Malarskiego im. Wojciecha Fangora, organizowanego przez wydział Malarstwa ASP w Gdańsku. Jego ideą było wyłonienie najciekawszych młodych artystów oraz promowanie ich twórczości. Udział w nim wzięli absolwenci oraz studenci malarstwa II-V roku studiów, z uczelni z całej Polski. Oprócz Nagrody Głównej – fundowanej przez Fundację im. W. Fangora i Nagrody Specjalnej (fundowanej przez Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku), finaliści konkursu zostali nagrodzeni możliwością indywidualnej prezentacji prac w polskich miejscach wystawienniczych: BWA w Olsztynie, Krupa Gallery we Wrocławiu oraz Kolonii Artystów w Gdańsku. CSW ŁAŹNIA, wchodzące w skład jury konkursowego, przyznało dodatkową nagrodę w postaci rezydencji artystycznej dla dwójki artystów.

Krzysztof Mętel

Urodzony w 1993 roku. Absolwent Publicznego Liceum Plastycznego w Opolu. Pracę dyplomową Zmierzch Drugiego świata. Półperyferie i utrwalony stan przejściowy przygotował w pracowni dr hab. Dominika Lejmana na Wydziale Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Obecnie związany z uczelnią macierzystą, gdzie pracuje i kontynuuje edukację na Międzywydziałowych Środowiskowych Studiach Doktoranckich.

Podczas studiów wziął udział w Ogólnopolskiej Płaszczyźnie Współpracy Akademickiej Rewitalizacja – wtórność w dobie nadprodukcji, zorganizowanej przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, a także uczestniczył w wymianie studenckiej z Shanghai Normal University (pracownia malarstwa He Zhenhao, Wydział Malarstwa Olejnego).

Pierwszą wystawę indywidualną pt. Anestetyki, przygotował w wynajętym gabinecie lekarskim, w przychodni NZOZ „Plac kolegiacki” w Poznaniu. Wątki opieki medycznej kontynuował na wystawie No budget show – ubytek upadek utrata, przygotowanej przez Roberta Kuśmirowskiego w opuszczonym zakładzie psychiatrycznym w Owińskach, gdzie nawiązywał do tragicznego pożaru szpitala psychiatrycznego w Górnej Grupie. W 2018 roku, projektem Postmodernistyczna nostalgia jako azyl dla tych, którzy desperacko poszukują dawnych wartości, popadając tym samym w anachronizm i sentymentalizm rozumiane jako oferta powierzchownego i estetycznego rozwiązania istotnych problemów, wygrał konkurs na projekt i realizację wystawy indywidualnej, ogłoszony przez Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu. W tym samym roku, w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Wojciecha Fangora, został nagrodzony rezydencją artystyczną w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, a także zdobył Grand Prix konkursu finałowego międzynarodowej rezydencji dla malarzy Pienkow Art Residency.

Julia Tymańska

Studentka IV roku Malarstwa w ASP w Gdańsku, obecnie w pracowni prof. Henryka Cześnika i dr. hab. Jakuba Pieleszka. Interesuje się procesem i samą ewolucją obrazu. W jej przypadku malarstwo to poszukiwania nowego języka do snucia niemych opowieści. W 2018 roku prezentowała obrazy na wystawach indywidualnych: „Prezentacje młodych” w klubie Sfinks700 oraz na wystawie pt. „Rzeczy, które robię, a nie powinnam” w Gdańskim Archipelagu Kultury „Plama”. Prace Tymańskiej można było także zobaczyć w przestrzeni publicznej z okazji 10-lecia Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, w plenerowym spektaklu pt. „Sopocka bagietka” oraz na wystawie pokonkursowej w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Wojciecha Fangora, na którym została laureatką nagrody specjalnej.

*Inkubator AIR jest częścią programu „Inkubator” CSW ŁAŹNIA, który ma on na celu prezentację i promocje młodej sztuki. Pokazuje to, co w niej najciekawsze, ujawnia tym samym nowy język sztuki. Jego celem jest ukazanie, zarówno odbiorcom, jak i kuratorom, olbrzymiego potencjału młodego pokolenia. Program jest otwarty na dyskusję, zakłada organizowanie prezentacji indywidualnych i grupowych, będących dobrym momentem do wymiany doświadczeń. Pragniemy, by „Inkubator” stał się platformą konfrontacji młodej sceny artystycznej i przyczynkiem do badań nad rodzącymi się w niej trendami.