I Rozgrywki Kick Off Perfo

Czas: 14.08.2020 — 15.08.2020

Miejsce: Galeria UL, ul. Św. Barbary 3, Gdańsk

Ze względów na konieczność zachowania reżimu sanitarnego, wszystkie pokazy planujemy jako wydarzenia plenerowe.


Program

14 sierpnia, piątek
godz. 19—21 ▪︎ Start + integracja
od godz. 21 ▪︎ Pokazy wideo + dyskusja

15 sierpnia, sobota
godz. 15—19 ▪︎ Pokazy performance
od godz. 21 ▪︎ Pokazy portfolio i podsumowanie

16 sierpnia, niedziela
godz. 12 ▪︎ Śniadanie z artystkami i artystami

Artystki i artyści
Ania Bielawska — performans
Franek Drażba — performans
Artur Janiasik — performans
Marta Jegierska — wideo
Mac Lewandowski & Kasia Odo — wideo+performans
Horacy Muszyński — wideo
Marek Rogulski — performans
Vitalii Shupliak — wideo
Marta Tomaszewska — wideo


Późnym wieczorem na boisku w Toruniu, 5 lipca 2018, usłyszeliśmy gwizdek rozpoczynający I Festiwal Kick Off Perfo. Była to chwila wzruszająca, pełna emocji.

Ten pierwszy mecz, zdarte kolana i szybkie oddechy, były zabawnym zaczątkiem czegoś nowego, wznowienia, wznowienia w obszarach festiwali performance w całej Polsce, przynajmniej tak się nam wydawało.

Pewnego dnia wraz z Marianem Stępakiem, postanowiliśmy zorganizować festiwal performance, korzystając z mojego zamiłowania do piłki nożnej, festiwal miał nawiązywać do wznowienia gry, początku, kopnięcia piłki. Marian Stępak do festiwalu dołożył własne doświadczenie z Festiwalu Koło Czasu, a ja dodałem naiwności i dziecinności, tak powstała pierwsza edycja w Toruniu, ciągłość została spełniona rok później, kiedy spotkaliśmy się w Piątku, w samym centrum naszego kraju, wówczas do współpracy zaprosiliśmy Wikę Krauz, która kuratorowała drugą edycję.

Nasze pierwsze spotkanie na Kick Off Perfo, było próbą zrobienia czegoś interesującego, stworzenie przestrzeni dla wymiany między uczestnikami i uczestniczkami oraz przyglądania się wydarzeniom wokół nas. Byłem niezwykle usatysfakcjonowany z pokazów performance oraz towarzyszących im pokazów wideo i prezentacji portfolio. Wspólne śniadania i intensywny czas, spędzony w kawiarni Pers, która bardzo nam pomogła i ugościła w niezwykły sposób, umożliwiły nam na zbliżenie się do siebie i bliższe poznanie.

W drugiej edycji wraz z Marianem Stępakiem postanowiliśmy wyskoczyć dalej, ja również chciałem przyjąć nomadyczny tryb festiwalu, uwolnić się od miejsca i działać. Do Piątku (woj. łódzkie) zaprosił nas Dominik Urbański, pasjonat Piątku, zadbał o wszystko, byśmy mogli beztrosko oddawać się naszym działaniom. Chciałem, by ta edycja była inna niż poprzednia, stad zaproszenie Wiki Krauz do kuratorowania festiwalu i stworzenia koncepcji tej edycji, która krążyła wokół kapitalizmu, który być może narodził się właśnie w Piątku, megalomanii narodowej, targu i centrum. Druga edycja była dość chaotyczna. Czego było pod dostatkiem w poprzedniej edycji, tego zabrakło tym razem, co jednak najważniejsze, druga edycja była obfita w dyskusje, był to festiwal gadania, zapytań o to, czym w ogóle jest sztuka, czym jest performance. Nie udało się w pierwszej edycji stworzyć możliwości do dyskusji o każdym działaniu, w Piątku udało się to znakomicie.

Tym razem, na kanwie doświadczeń pierwszej i drugiej edycji, poprosiłem kuratorów Galerii UL, Piotr Szymon Mańczak i Piotr Tadeusz Mosur, o stworzenie czegoś razem i skondensowanie tego, co było dobre i interesujące we wcześniejszych edycjach, stąd narodziły się pierwsze Rozgrywki Kick Off Perfo. Odchodzimy więc w pewien sposób od wcześniejszych lotnych działań i rozproszonej atmosfery, stawiamy na miejsce i działanie w miejscu, ruch będzie minimalny.

Zapraszamy do udziału w I Rozgrywkach Kick Off Perfo w Galerii UL!