Henryk Lula. Sztuka Ceramiki.

Wystawa: 05.10.2019 — 24.10.2019

Wernisaż: 04.10.2019, godz. 18:00

Miejsce: Zbrojownia Sztuki, Targ Węglowy 6, Gdańsk

2019-10-04 18:00:00 2019-10-04 19:00:00 Europe/Warsaw Henryk Lula. Sztuka Ceramiki. https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/henryk-lula-sztuka-ceramiki/ Targ Węglowy 6, Gdańsk, Polska Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Wystawa czynna codziennie w godz. 12.00 – 18.00

Prezentowana w dniach 5 – 24 października 2019 roku, w przestrzeni Zbrojowni Sztuki ASP w Gdańsku wystawa, to doskonała okazja do spotkania z twórczością wyjątkowego artysty, wieloletniego pedagoga naszej uczelni, wybitnego ceramika, profesora Henryka Luli. Absolwent gdańskiej PWSSP, dyplom uzyskał w Pracowni Rzeźby profesora Stanisława Horno-Popławskiego. Brał udział w odbudowie gdańskiego Głównego Miasta. Był uczestnikiem Grupy Kadyńskiej. W latach 1977- 2001 kierował Pracownią Ceramiki Artystycznej w ASP w Gdańsku.

Działalność artystyczna Henryka Luli miała ogromne znaczenie dla funkcjonowania tej pracowni, nadając jej wyjątkowy charakter i wprowadzając solidne podstawy warsztatowe i technologiczne. Ceramiczne obiekty profesora Henryka Luli to świat piękna i harmonii. Proste i oszczędne w kształtach formy, o doskonale wyważonych proporcjach, emanują spokojem i wewnętrzną siłą, zachwycają kolorem i materią pokrywających je szkliw, których autorskie receptury powstawały w wyniku ogromnej pracy, pogłębianej wciąż wiedzy technologicznej, wielu prób i eksperymentów. Precyzja wykonania budzi podziw, a może nawet niedowierzanie, że są one dziełem rąk. O tym, jakie wspaniałe efekty przynoszą twórcze wysiłki Profesora, który wciąż pracuje, powołując do istnienia kolejne ceramiczne unikaty, można przekonać się odwiedzając tę ekspozycję. Składają się na nią obiekty powstałe na przestrzeni długiego czasu, począwszy od lat 60. do dziś.

Ceramiki profesora Henryka Luli prezentowane na wielu wystawach krajowych i zagranicznych, były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane. Dlaczego? Proszę zobaczyć!

/Katarzyna Jóźwiak-Moskal – koordynator wystawy/