GRASSOMANIA. KOLEKCJA

Wystawa: 31.07.2021 — 16.10.2021

Wernisaż: 30.07.2021, godz. 17:00

Miejsce: Gdańska Galeria Güntera Grassa, ul. Szeroka 37, Gdańsk

2021-07-30 17:00:00 2021-07-30 18:00:00 Europe/Warsaw GRASSOMANIA. KOLEKCJA https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/grassomania-kolekcja/ Szeroka 37, Gdańsk, Polska Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Otwarcie wystawy: 30.07.2021, godz. 17.00-19.00
(W związku z sytuacją epidemiologiczną nie będzie można spożywać napojów podczas otwarcia wystawy. Będzie obowiązywał nakaz noszenia maseczek.)
Kuratorka: Maria Sasin
Identyfikacja graficzna: Anna Witkowska
Godziny otwarcia: wt-ndz, godz. 12.00-19.00, od października wt-ndz, godz. 12.00-18.00

Wystawa Grassomania. Kolekcja to prezentacja blisko czterdziestu plastycznych prac Güntera Grassa pochodzących ze zbioru stu kilkudziesięciu jego dzieł zgromadzonych w Gdańskiej Galerii Miejskiej. Artysta, urodzony w 1927 roku w Gdańsku, jest znany przede wszystkim jako literat, autor kultowej książki Blaszany Bębenek, za którą otrzymał w 1999 roku Literacką Nagrodę Nobla. Dla pełnego spojrzenia na jego twórczość warto wspomnieć, że Grass studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie i w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Berlinie.

W 2007 roku Günter Grass przekazał w darze Miastu Gdańsk ponad pięćdziesiąt grafik i kilka rzeźb, co okazało się inspiracją do powołania w 2009 roku Gdańskiej Galerii Güntera Grassa. Galeria ta stała się miejscem nie tylko przechowywania i prezentowania jego dorobku, ale także ośrodkiem rozważania zjawiska integracji sztuk wizualnych i literatury. Od czasu powstania galerii zbiór dzieł gdańszczanina Noblisty sukcesywnie jest poszerzany.

W swojej plastycznej twórczości Grass stosował różne techniki. W zakresie grafiki jest to głównie litografia i akwaforta, zaś w ramach rysunku artysta używał tuszu, węgla, grafitu, sangwiny
i unikatowej sepii naturalnej. Rzeźba reprezentowana jest przede wszystkim przez odlewy z brązu
i terakotę. Wzajemne relacje pomiędzy tekstem, a obrazem w dorobku Grassa można widzieć
w tym, że postaci z dzieł plastycznych pojawiają się wtórnie na kartach książek, a bohaterów dzieł literackich sportretowanych pierwotnie słowem odnajdujemy w jego rysunkach i grafikach. Günter Grass w przedmowie do jednego ze swoich katalogów powiedział, że w pisaniu kontynuuje rysowanie, a pytanie czy jest bardziej pisarzem, czy grafikiem nigdy tak naprawdę nie zaprzątało mu myśli.

Na wystawie pokazujemy wybór grafik, rysunków i rzeźb pochodzących z różnych okresów jego twórczości, stanowiących przekrój technik i stylów uprawianych przez artystę na przestrzeni lat. Uwzględniono między innymi akt z brązu z czasów studiów, a także prace z ostatnich lat życia artysty. Autorką podstaw pod rzeźby, wykonanych z blachy stalowej o wielościennej, zróżnicowanej formie jest gdańska artystka Dorota Walentynowicz. Dzięki temu zabiegowi aranżacyjnemu prezentacja kolekcji prac Grassa nabiera rangi „wydarzenia wizualnego”.