Franciszka Themerson – wernisaż wystawy Linie życia / Lifelines

Wystawa: 13.07.2019 — 13.10.2019

Wernisaż: 12.07.2019, godz. 18:00

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, ul. Jaskółcza 1, Gdańsk

2019-07-12 18:00:00 2019-07-12 19:00:00 Europe/Warsaw Franciszka Themerson – wernisaż wystawy Linie życia / Lifelines https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/franciszka-themerson-wernisaz-wystawy-linie-zycia-lifelines/ Jaskółcza 1, Gdańsk, Polska Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Wystawa Franciszki Themerson, rysowniczki, malarki, scenografki i realizatorki filmowej: jedna z najważniejszych ekspozycji prezentowanych w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w tym roku.

WERNISAŻ: wstęp wolny
KURATOR: Paweł Polit
Godziny otwarcia i cennik: http://www.laznia.pl/zaplanuj-wizyte/

Twórczość Franciszki Themerson cechuje wybitny nonkonformizm, w rysunkach i ‘rysowanych obrazach’ (linia była podstawowym medium stosowanym przez artystkę) analizuje racjonalnie i błyskotliwie otaczający ją świat, dziwiąc się mu, a mimo to uśmiechając się do niego, choć czasem ze smutkiem i rozpaczą.

Wystawa prezentuje twórczość malarską i rysunkową Franciszki Themerson z lat 50. i 60. Był to okres, w którym krystalizowała się formuła jej malarstwa. Kompozycjom olejnym artystki, których narracje wyprowadzone są z gęstej faktury za pomocą dynamicznych przebiegów linii, towarzyszą prace na papierze – energetyczne rysunki z serii: Kaligramy i Ślady życia.

Dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kolekcje: Themerson Estate, Muzeum Sztuki w Łodzi, Towarzystwo Przyjaciół Archiwum Emigracji, Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, Muzeum Narodowe w Gdańsku

Wystawa zorganizowana została we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi