Formy Towarzyskie

Czas: 20.09.2019 — 24.11.2019

Miejsce: Zespół pałacowy w Kolibkach i plaża w Orłowie, Gdynia

Jesienny festiwal nad morzem.

Jak wskazują rankingi, najszczęśliwsi ludzie w Polsce mieszkają w Trójmieście. Nie powinno to nikogo dziwić – któż nie chciałby mieszkać nad morzem? W pogoni za codziennymi sprawami mieszkańcy Trójmiasta zapominają jednak o znajdujących się na wyciągnięcie ręki złotych plażach, nadmorskich lasach i parkach. Po sezonie wakacyjnym wybrzeże świeci pustkami, od czasu do czasu goszcząc pojedynczych spacerowiczów. Chcemy, aby w tym roku było inaczej – stworzony z myślą o mieszkańcach jesienny festiwal „Formy towarzyskie” pozwoli na nowo odkryć piękno i kojącą moc nadmorskiej codzienności. Orłowska plaża i park w Kolibkach staną się scenerią sensorycznych spotkań, do których nie potrzeba fachowej wiedzy ani kuratorskiego komentarza. Wystarczy wybrać się na spacer…

Na potrzeby festiwalu zaprojektowano trzy interaktywne formy przestrzenne: świetlną, dźwiękową i widokową. Stworzą one malowniczy spacerowy szlak, pozwalający na nowo odkryć urodę Orłowa. Obiekty te zaprojektowane zostały w sposób zrównoważony, z poszanowaniem specyfiki tkanki miejskiej nadmorskiej dzielnicy. Dzięki organicznym kształtom, minimalistycznej formie i stonowanym barwom harmonijnie wtopią się w zastany krajobraz, przyczyniając się do estetyzacji przestrzeni publicznej. Nie będą konkurować z architekturą ani z naturalnym pięknem nadmorskich terenów, ale staną się swego rodzaju soczewką, pozwalającą docenić i dogłębniej poznać otoczenie. Interakcja pomiędzy odbiorcami a instalacjami opierać się będzie na najprostszych gestach i aktywnościach, angażujących różne zmysły. „Formy Towarzyskie” w nienachalny sposób zachęcą do eksploracji „martwych” poza sezonem wakacyjnym obszarów Gdyni, stając się lubianym przez mieszkańców i turystów, atrakcyjnym wizualnie elementem miejskiej przestrzeni, powszechnie kojarzonym z Orłowem.

Pierwszym punktem na festiwalowej trasie będzie nieregularna, rozproszona forma świetlna, rozpięta pomiędzy drzewami na skraju parku, wskazująca i oświetlająca drogę na plażę. Będzie reagować na dźwięk i ruch zbliżających się do niej spacerowiczów, rozświetlając leśną ścieżkę.

Forma dźwiękowa umieszczona zostanie na plaży. Rolą tej uformowanej na kształt wielkoskalowej muszli lub jaskini instalacji będzie kondensowanie dźwięków morskiego wybrzeża: szumu morza, krzyku mew, skrzypiącego piasku. Zachęcając do wsłuchania się w otoczenie, forma dźwiękowa pozwoli doświadczyć nadmorskiego „tu i teraz”, wyciszyć się i zrelaksować. Posłuży nie tylko do nasłuchiwania, ale także do zaznaczania swojej obecności w przestrzeni.

Ostatnia z festiwalowych instalacji – forma widokowa – zachęci do obserwacji i kontemplacji nadmorskich widoków. Dzięki specjalnej soczewce, umieszczona na podwyższeniu podłużna kapsuła umożliwi podziwianie detali krajobrazu w zupełnie nowych, niedostępnych na co dzień okolicznościach; bez względu na warunki atmosferyczne.

Szczegółowy harmonogram na stronie:
https://www.formytowarzyskie.pl/

Organizator: Fundacja Mozi
Partnerzy:
Centrum Designu Gdynia
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia
tuBAZA

Wydarzenie współfinansowane przez miasto Gdynia.