Fête Funèbre

Wystawa: 28.10.2016 — 27.11.2016

Wernisaż: 27.10.2016, godz. 13:00

Miejsce: Zbrojownia Sztuki, ul. Targ Węglowy 6 (wejście od ul. Tkackiej), Gdańsk

2016-10-27 13:00:00 2016-10-27 14:00:00 Europe/Warsaw Fête Funèbre https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/fete-funebre/ ul. Targ Węglowy 6 Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

fete_funebre

Wystawa czynna od wtorku do niedzieli, w godzinach 12.00 – 18.00.

kuratorzy: Mariola Balińska (Muzeum Narodowe w Gdańsku), dr hab. Jacek Kornacki (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku)

Pomysłodawcami wystawy są artyści z Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: Teresa Miszkin i Zbigniew Gorlak. Podczas wstępnych rozmów o kształcie wystawy obecny był nieżyjący już malarz, poeta historyk i krytyk sztuki Jerzy Kamrowski. Artysta swoje refleksje na temat nieuchronności przemijania i śmierci pozostawił w tekście Fête funèbres, który stał się poetyckim i filozoficznym manifestem, punktem wyjścia w budowaniu koncepcji wystawy. Poprzez pryzmat własnych doświadczeń artyści w różny sposób odnoszą się do tematu przemijania, wskazują nieuchronność upływu czasu, destrukcję i zmianę ludzkiego ciała, które podlega starości. Na przestrzeni różnych epok temat ten był chętnie podejmowany przez artystów, myślicieli i filozofów. Artyści, za pomocą metafizycznego języka symboli, obrazowali śmierć, skłaniali odbiorców do refleksji nad kruchością ludzkiej egzystencji. Wystawa Fête funèbres prezentuje dzieła współczesnych twórców, których sztuka porusza temat przemijania, jednocześnie wskazując różne perspektywy postrzegania śmierci.
Artyści związani z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku zaprosili do udziału w wystawie innych twórców, dzięki czemu ekspozycja przybrała formę dialogu, łączącego różne wizje i interpretacje upływu czasu oraz refleksje nad ludzką egzystencją.

Twórcy biorący udział w wystawie poprowadzą wykłady i warsztaty dla młodzieży licealnej oraz studentów uczelni artystycznych i uniwersyteckich, których tematem przewodnim będzie śmierć w sztuce. Osoby zainteresowane zapraszamy do skorzystania z oprowadzania kuratorskiego.

Artyści biorący udział w wystawie:
Zbigniew Bajek, Beata Ewa Białecka, Mariusz Białecki, Witosław Czerwonka (twórcami artystycznego portretu dedykowanego prof. Witosławowi Czerwonce są Andrzej Awsiej i Joanna Kabala), Krzysztof Gliszczyński, Zbigniew Gorlak, Katarzyna Józefowicz, Anna Królikiewicz, Jerzy Kamrowski, Jacek Kornacki, Lech Majewski, Janusz Marciniak, Teresa Miszkin, Jacek Rykała, Marek Wrzesiński, Jacek Zdybel.

Harmonogram:
27 października (czwartek):
13.00 – otwarcie wystawy
14.00 – 16.30 – konferencja z udziałem prelegentów (dr Beata Purc-Stępniak, dr Roman Nieczyporowski) i artystów (audytorium ASP w Gdańsku)
18.00 – Oprowadzanie kuratorskie

05 listopada (sobota):
18.00 – Oprowadzanie kuratorskie

19 listopada (sobota):

12.00 – 14.30 – Warsztat krytyczny oraz cykl wykładów
Prowadzący: dr hab. Jacek Kornacki, dr Marek Wrzesiński
Tematy wykładów
dr hab. Jacek Kornacki – Portret trumienny
dr Marek Wrzesiński – Fotografia postmortem
dr Roman Nieczyporowski – Śmierć w sztuce współczesnej na przykładach prac wybranych artystów