Experience

Wystawa: 28.10.2017 — 26.11.2017

Wernisaż: 27.10.2017, godz. 19:00

Miejsce: Gdańska Galeria Miejska1, ul. Piwna 27/29, Gdańsk

2017-10-27 19:00:00 2017-10-27 20:00:00 Europe/Warsaw Experience https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/experience/ ul. Piwna 27/29, Gdańsk Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Artyści: Studenci Intermediów ASP w Gdańsku Pracownia dr Jarosława Czarneckiego:
Ewa Bolt, Mateusz Kozłowski, Izabela Rakowska, Alicja Szelczyńska

Kuratorka: Gabriela Warzycka-Tutak
Współpraca: Michał Hyjek
Mgła przyszła na kocich łapach

Zmiana od atomów do bitów jest nieodwracalna i nie do zatrzymania.
Nicholas Negroponte, Cyfrowe życie. Jak się odnaleźć w świecie komputerów.

Czysta, surowa przestrzeń, z echem odbijającym się od ścian. Miejsce za każdym razem przygotowywane na zaistnienie w nim nowej narracji. Przestrzeń wystawiona na działanie technologii estetyki.

Twórca podejmując próbę przełożenia myśli, dokonuje wyboru formy, z jakiej skorzysta, co niesie za sobą określone znaczenia.

Medium daje możliwość patrzenia w sposób abstrakcyjny, może też stać się swoistym przedłużeniem człowieka w przestrzeni i czasie, który w dobie ery cyfrowej postrzegamy w sposób materialny.

Uczymy się przez działanie, doświadczenie zdobywamy poprzez obserwację, a przeżycia, jak twierdził Oskar Wilde, to nazwa, którą każdy nadaje swoim błędom.

Experience to próba przetransformowania „wrażeniowości” w obiekt. Punkt wyjścia stanowią nowe media, nieustannie poszerzające obszary definicji tożsamości człowieka. Poszukiwania oparte na emocjach i intuicji poszukiwacza posiadają istotny walor; ich „sekretność” zestawiona z możliwościami, jakie daje technologia i naukowe strategie poznania, zyskuje szczególne znaczenie, stając się przestrzenią mediacji i negocjacji.

Wystawa jest pretekstem do stworzenia przestrzeni eksperymentu, w której dochodzi do próby zespolenia dwóch rzeczywistości: cyfrowej i „zmysłowej”, związanej z silną potrzebą odczuwania emocji, bezpośredniego kontaktu z rzeczywistością. Na styku tych dwóch płaszczyzn rodzi się doświadczenie. Poziom jego postrzegania zależny jest wyłącznie od jednostkowej percepcji.

Mgła przyszła na kocich łapach, zwiewnie, subtelnie zawieszając się w przestrzeni, wyczekując otwarcia drzwi.

Ewa Bolt (ur. 1992) – Artystka wizualna pracująca nad interaktywnymi instalacjami, dźwiękiem, filmem. Mieszka pomiędzy Gdańskiem, a Londynem. Studiuje na wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

Mateusz Kozłowski ( ur. 1993) – Artysta wizualny oraz twórca filmów animowanych, student wydziału Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w 2016 roku obronił z wyróżnieniem dyplom licencjacki zrealizowany w pracowni dr hab. Leszka Krutulskiego w dziedzinie fotografii oraz aneks w pracowni dr Roberta Turło w dziedzinie filmu animowanego, tworzy prace na granicy sztuki współczesnej, grafiki komputerowej oraz filmu animowanego, jego animacje były prezentowane w Polsce i zagranicą, brał także udział w wielu wystawach zbiorowych na terenie trójmiasta, aktualnie pracuje nad swoim profesjonalnym debiutem filmowym

Izabela Rakowska (ur. 1993) – Artystka wizualna tworzy instalacje, rzeźby 3D, obrazy ruchome i nieruchome. Podejmuje wątki warstwowości historii i terenu w sposób dokumentalny, mockumentalny lub sugestywny. Studiuje na wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (obecnie semestr w Kunstuniversitat Linz, Austria).

Alicja Szelczyńska (ur. 1992) – Artystka wizualna interesująca się łączeniem multimediów z charakteryzacją, szyciem ręcznym i maszynowym, ilustracją, malarstwem ściennym oraz z scenografią.W 2015 obroniła dyplom licencjacki na Wydziale Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Brała udział w wystawach zbiorowych, prowadziła warsztaty min. w 15. Toruńskim Festiwalu Nauki i Sztuki, występuję scenicznie na festiwalach popkulturowych w Polsce, a także współorganizowała wystawy w Muzeum im. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu. Studiuje na wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku