ERROR Edyta Kowalewska

Wystawa: 15.11.2022 — 25.11.2022

Wernisaż: 14.11.2022, godz. 18:00

Miejsce: Galeria Wydziału Grafiki przy ul. Chlebnickiej 13/16 w Gdańsku

2022-11-14 18:00:00 2022-11-14 19:00:00 Europe/Warsaw ERROR Edyta Kowalewska https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/error-edyta-kowalewska/ Chlebnicka 13/16, Gdańsk, Polska Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

ERROR, nazwa wystawy to przede wszystkim tytuł obrazu, który fizycznie już nie istnieje w mojej pracowni lecz ma kluczowe znaczenie w budowaniu ekspozycji, przygotowaniu oraz doborze prac, które znalazły się w przestrzeni galerii. Tytułowa praca była pierwszym obrazem, w którym celowym zabiegiem było użycie błędu technologicznego do zbudowania formy oraz nadania mu nowej treści.
Prace przygotowane do wystawy są doborem nieprzypadkowym, aczkolwiek są też świadomą próbą zmierzenia się z dość róznorodnym materiałem, być może pozornie niepasującym do siebie, powstającym na przestrzeni kilku lat. Płótna są wielokrotnie przetwarzane, przemalowywane, recyklingowane, a także poddawane radykalnym procesom technicznym, by ostatecznie mimo różnic, wynikających z etapu w jakim powstały, tworzyły całość. Jest to moja próba wyjścia ze strefu komfortu, jaką dotychczas odczuwałam przy budowaniu ekspozycji pod zastaną i dokładnie przeanalizowana przestrzeń.
Forma buduje treść, a przestrzeń i układ nadaje mu znaczenie. Drobne gesty malarskie znajdują przestrzeń w pustce, w której mogą wybrzmieć oraz stać się powodem i celem.

Edyta Kowalewska – urodzona w 1991 roku w Piszu. W 2016 roku ukończyła studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Aktualnie pracuje jako asystentka na Wydziale Grafiki macierzystej uczelni. Laureatka Grand Prix 6. edycji konkursu „Świeża Krew”, finalistka konkursu „Promocje 2016” w Legnicy, finalistka Gdańskiego Biennale Sztuki 2018 w Gdańskiej Galerii Miejskiej, laureatka nagrody Rektora ASP we Wrocławiu podczas 13 edycji „Konkursu Gepperta”. Nominowana do głównej nagrody podczas I edycji Biennale Malarstwa „Lubelska Wiosna” w 2021 roku. W latch 2016 – 2022 była rezydentką Kolonii Artystów w Gdańsku. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz instalacjami przestrzennymi.
Ważniejsze wystawy:
– „Estetyka dostępności – Marek Rogulski, Mateusz Pęk, Edyta Kowalewska”, Galeria XX1, Warszawa
– „Lubelska Wiosna” wystawa finalistów, Centrum Spotkania Kultur, Lublin
– „Przesycenie”, Galeria NANAZENIT, Warszawa
– „Polska Gościnność”, Muzeum Współczesne Wrocław
– „13. Konkurs Gepperta”, BWA Wrocław Główny
– „Zdarzenie”, Galeria pod Arkadami, Łomża
– „Polska grafika artystyczna/ ASP Gdańsk, ASP Kraków”, CAFA Art Museum, Pekin
– „Jak poradzić sobie z nadmiarem?”, WL4 – Mleczny Piotr, Gdańsk
– wystawa finalistów piątej edycji „Gdańskiego Biennale Sztuki”, Gdańska Galeria Miejska
– „RELACJE/ Kowalewska, Mysiak, Teplicka”, galeria NANAZENIT, Warszawa
– „Obrysy” – Kolonia Artystów / Dolne Miasto, Gdańsk