Eames: Architekt i malarka | artBiografie

Czas: 21.11.2018, godz. 18:00

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

2018-11-21 18:00:00 2018-11-21 19:00:00 Europe/Warsaw Eames: Architekt i malarka | artBiografie https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/eames-architekt-i-malarka-artbiografie/ Długi Targ 39/40, Gdańsk, Poland Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

W ramach cyklu artBiografie zapraszamy na film Eames: architekt i malarka. Film opowiada o małżeństwie Charlesa i Ray Eamesów – jednych z najważniejszych i najsłynniejszych projektantów mebli XX wieku. Spotkanie już 21 listopada o 18.00, wstęp wolny. Wykład poprzedzający projekcję poprowadzi Krystyna Łuczak-Surówka.

Dokument przedstawi nie tylko ich życie prywatne, ale i najważniejsze osiągnięcia na tle rozwoju modernizmu oraz początków ery komputerowej. Charles i Ray Eamesowie to ikona amerykańskiego designu. Ona malarka, on architekt, przez ponad cztery dekady byli jednymi z najważniejszych projektantów w Stanach Zjednoczonych.

W pierwszym filmie dedykowanym Eamesom zaprezentowane są nie tylko ich najważniejsze osiągnięcia, ale też liczne zainteresowania. Autorzy najbardziej znani ze swoich charakterystycznych mebli ze sklejki i tworzyw sztucznych, byli wszechstronnymi artystami. Interesowała ich fotografia, filmy, architektura wnętrz, grafika, a nawet projektowanie zabawek.

Twórcy filmu dokumentalnego „Eames: architekt i malarka” opowiadają historię założycieli słynnego „Eames Office”, które przez 40 lat było miejscem, gdzie przecinały się doświadczenia architektów, designerów, malarzy, rzeźbiarzy, technologów. Ich firma dzięki koncentracji na interdyscyplinarności i tkwiącym w niej potencjale przełamywała bariery myślenia o projektowaniu i stała się w tamtych czasach jednym z najbardziej kreatywnych miejsc Ameryki.

Eames: architekt i malarka / Eames: The Architect & The Painter
reżyseria: Bill Jersey i Jason Cohn
2011, USA, 84 minuty