Drugie życie przedmiotu

Wystawa: 05.12.2019 — 31.12.2019

Wernisaż: 04.12.2019, godz. 17:30

Miejsce: Galeria Handlowa Madison, ul. Gnilna 2, Gdańsk

2019-12-04 17:30:00 2019-12-04 18:30:00 Europe/Warsaw Drugie życie przedmiotu https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/drugie-zycie-przedmiotu/ Gnilna 2, 80-847 Gdańsk, Polska Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Już od 4 grudnia na terenie Galerii Madison zostaną zaprezentowane prace autorstwa studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. To kolejna przygotowana z inicjatywy Galerii Madison wystawa promocji sztuki i lokalnych twórców w przestrzeni miejskiej – nieoczywistej, użytkowej a przez to tak łatwo dostępnej i otwartej. Już dziś zapraszamy Państwa na tę niezwykłą wystawę.

DRUGIE ŻYCIE PRZEDMIOTU

Wystawa studentów Wydziału Grafiki z pracowni Projektowania dla Kultury Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Codziennie obserwujemy setki przedmiotów. Są one najróżniejsze: małe, mieszczące się w dłoni; wielkie, których nie jesteśmy w stanie unieść, są takie z których korzystamy na codzień i takie których nigdy używać nie będziemy. Przedmioty tworzą – oprócz innych istot i otoczenia – naszą rzeczywistość.
Zazwyczaj ich wygląd połączony jest z ich funkcją. Czajnik, narty czy korkociąg wyglądają tak jak wyglądają ponieważ mają określone przeznaczenie.

A co jeżeli o zastosowaniu tych przedmiotów zapomnimy i … nadamy im drugie życie?

Takie pytanie zostało postawione studentkom i studentom gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Musieli zapomnieć o tym co wiedzą na temat danego przedmiotu i uruchomić wyobraźnię, aby wydobyć z niego inne znaczenie. Odpowiedzieli na nie przy pomocy kilku ołówkowych kresek i zamienili m.in. sekator w papugę, mydelniczkę w wieloryba, a kaloryfer w akordeon.

To, mogłoby się wydawać proste ćwiczenie pokazuje jak wiele można odkryć w przedmiotach codziennego użytku, wystarczy tylko się im uważnie przyjrzeć.
Pracownia Projektowania dla Kultury – działająca na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, pracownia projektowania graficznego, prowadzona przez prof. Janusza Górskiego i mgr Patryka Hardzieja kształcąca pod kątem kreowania komunikatów wizualnych, związanych z szeroko pojętą kulturą, instytucjami kultury i wydarzeniami kulturalnymi.

Pracownia współpracuje m.in. z Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku, CSW Łaźnia czy Muzeum Miasta Gdyni.

Uczestnicy:

Daria Bagnowska
Katarzyna Cichosz
Zuzanna Furmaniak
Dominika Horn
Rafał Jabłoński
Antonina Kałużna
Hanna Kmieć
Marta Kozikowska
Alicja Rybak
Gosia Sawicz
Barbara Sidor
Weronika Skierka
Martyna Tkacz
Zuzanna Wójtowicz
Wioleta Zarzecka

Prace można oglądać na parterze Galerii Madison w okolicach Księgarni Muza.
Natomiast 4 grudnia o godz. 17.30 odbędzie się wernisaż wystawy na 2 piętrze w strefie warsztatowej obok salonu Intersport.