Wystawa:
27.09.2017 — 26.10.2017
Wernisaż: 26.09.2017, godz. 16:00
Miejsce: Ogrodzenie Parku Oliwskiego, ul. Opata Rybińskiego, Gdańsk
Wernisaż – Otwarty dialog Danieli Litto z polskimi artystami poprzez Artivive
Ogrodzenie Parku Oliwskiego, 26.09.2017, g.16.00 – 18.00
Ekspozycja jest efektem dialogu austriackiej artystki Danieli Litto z polskimi artystami Noemi Staniszewską, Adrianą Majdzińską i Cezarym Paszkowskim poprzez udział w projekcie Artivive. Ten program ma na celu tworzenie nowego wymiaru sztuki przy użyciu poszerzonej rzeczywistości (Augmented Reality – AR) oraz umożliwienie artystom łączenie klasycznej sztuki z cyfrową. Twórcy mogą dodać nową historię cyfrową do już istniejącej.
Ponadto to także nowy sposób komunikowania się z widzami. Wystarczy użyć Artivive.App na swoim smartfonie lub tablecie by obraz się uruchomił.
Już dzisiaj możecie spróbować ożywić obrazek Litto Daniela, który jest częścią strony tytułowej naszego zaproszenia Dni Austrii 2017.
[instrukcja – Zainstaluj Artivive App
Znajdź obrazy oznaczone ikonką Artivive
Zbliż swój smartfon przez obrazem]
Kolejne prace będą dostępne w przestrzeni miejskiej, na ogrodzeniu Parku Oliwskiego.
Artyści, którzy weszli w dialog z Danielą Litto zajmują się różnymi dziedzinami sztuki.
Noemi Staniszewska – malarstwo i animacja, Adriana Majdzińska – rzeźba, rysunek i muzyka, Cezary Paszkowski – malarstwo, grafika warsztatowa i cyfrowa.
Bio artystów:
Daniela LITTO *1984, Wiedeń – jest niezależną artystką z Wiednia, ale sama nazywa się cyfrową Nomadką, twórczą jednostką w epoce cyfrowego boomu. Pierwotnie zajmowała się grafiką użytkową, a w ostatnich latach interesowała się User Experience, dizajnem, rozwojem aplikacji i aplikacji internetowych. Fascynują ją możliwości oferowane przez digitalizację świata i one są podstawowymi źródłami inspiracji w jej artystycznym procesie tworzenia. Tematy, które włącza do swojej pracy to: malarstwo cyfrowe, multimedia, animacja i interakcje w internecie, manipulacja kodami, komunikaty o błędach i usterki systemu. Proces pracy Danieli Litto to interakcja wykonanych cyfrowo i analogicznie sekwencji, która jest multimedialnie dokumentowana. Pracuje i mieszka w Wiedniu i Berlinie.
Noemi STANISZEWSKA *1991, Gdańsk – absolwentka malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (dyplom z wyróżnieniem – aneks z animacji, 2014 ), obecnie studentka studiów doktoranckich, w roku 2013 studiowała na Royal Academy of Art w Hadze. Laureatka m.in.: Grand Prix na międzynarodowym konkursie „9th Arte Laguna Prize” w Wenecji oraz drugiej nagrody w konkursie „Ale Sztuka! Młode Malarstwo Polskie” w Krakowie. Finalistka konkursów m.in.: „Nowy Obraz/Nowe Spojrzenie” Poznań 2017, „Premio Lynx” Triest 2016, „Premio Combat Prize” Livorno 2015, „Artystyczna Podróż Hestii” Warszawa 2014. Jeden z jej obrazów został zakupiony do zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku (2016).
Adriana MAJDZIŃSKA *1973, Słupsk – zajmuje się rzeźbą, rysunkiem, działaniami artystycznymi, inicjatywami społecznymi. Pracuje głównie w drewnie, ale stosuje również metal, kamień, beton czy ceramikę. Zawodowo związana z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Brała udział w wielu wystawach, plenerach i konkursach rzeźbiarskich w kraju i zagranicą. Otrzymała m.in. nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za najlepszy debiut w dziedzinie rzeźby (2000) i złoty medal na XX Salonie Rzeźby w Warszawie (2003)
Cezary PASZKOWSKI *1948, Gdańsk – jest profesorem w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Malarstwa i Grafiki oraz Polsko-Japońskie Akademii Technik Komputerowych, zajmuje się grafiką warsztatową i cyfrową. Udział w wystawach indywidualnych, zbiorowych, okręgowych, ogólnopolskich, międzynarodowych. Jest laureatem ponad 40 nagród i wyróżnień uzyskanych na wystawach i konkursach okręgowych, ogólnopolskich, międzynarodowych. Jego prace są prezentowane w wielu muzeach i zbiorach prywatnych w Europie, Australii, Ameryce Północnej i Południowej, Japonii. Mieszka i pracuje w Gdańsku. Jest honorowym obywatelem Nowego Orleanu. „Największą nagrodą dla mnie jest sztuka sama w sobie oraz wyzwanie i poświęcenie, jakie narzuca oraz jakiego wymaga.“ […] Cezary Paszkowski