Daj mi śmierć, której potrzebuję – performance

Czas: 31.10.2016, godz. 20:30

Miejsce: Sztuka Wyboru, ul. Słowackiego 19 (Garnizon Kultury), Gdańsk

2016-10-31 20:30:00 2016-10-31 21:30:00 Europe/Warsaw Daj mi śmierć, której potrzebuję – performance https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/daj-mi-smierc-ktorej-potrzebuje-performance/ Sztuka Wyboru, ul. Słowackiego 19 (Garnizon Kultury), Gdańsk Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Czas: 31.10.2016, godz. 20:30
Miejsce: Sztuka Wyboru, ul. Słowackiego 19 (Garnizon Kultury), Gdańsk

performance_s31 października ( w Halloween) o 20:30 zapraszamy na premierowe wykonanie PERFORMANCE dwójki artystów: Dominiki Dwernickiej ( Polska) i Kinicha Balama Ahau ( Meksyk).
Przedstawienie odbędzie się w galerii przy kawiarni.

…Dadme la muerte que necesito…

…Daj mi śmierć, której potrzebuje…

W dzisiejszych czasach ze względu na ułatwiony przepływ informacji świat staje się o wiele łatwiej dostępny dla ludzi, dzięki czemu tworzą się kontakty i połączenia na całym globie.
Dzięki rozwojowi technologii ludzie na całym świecie maja możliwość łączyć się ze sobą , poznawać, wspólnie eksplorować i tworzyć. Tak właśnie poznali się Dominika Dwernicka(Polska) i Kinich Balam Ahau(Meksyk), którzy odnaleźli się przypadkiem lub nie (gdyż podobno coś takiego, jak przypadek nie istnieje) jak to Kinich mówi ‘’w alternatywnych wymiarach w przestrzeni’’. Jak wiele innych artystów, oboje szybko zdali sobie sprawę że łączy ich wiele wspólnych poglądow, idei, wizji na sztukę i rzeczywistość. Postanowili wspólnie dzialać na przestrzeniach sztuki multidyscyplinarnej łączac konceptualna wizje teatru Dominiki z cyrkowymi i performatywnymi umiejętnościami Kinicha.

‘’Daj mi śmierć, której potrzebuje’’ jest ich pierwszym wspólnym performancem, w którym ŚMIERĆ gra najwiekszą role. Śmierć jest nie odłączna w życiu każdego z nas, nie da się jej uniknąć, przyjdzie do nas czy tego chcemy czy nie, jest nierozerwalnym aspektem naszego jescestwa, jest fundamentalna częścią ŻYCIA. Jest to aspekt życia każdego z nas nie zależnie od rasy, płci, koloru skóry i religii. Śmierć i życie, życie i śmierć, rzeka życia i rzeka śmierci.

‘’Daj mi śmierć, której potrzebuje’’ ukazuje różne postrzeganie śmierci i życia, które nieunikalnie w końcu spotykają się w tym samym punkcie. Podkreślając idee nieprzywiązywania się do życia i akceptowania śmierci oraz podkreślając role życia pełnego znaczeń inspirując się buddyzmem i meksykańskim podejściem do tych tematów.
Performance został stworzony na podstawie historii z przeszłości związanych z przemijaniem, odchodzeniem i różnymi etapami w życiu każdego człowieka; jak i głębokich snów jakie połaczyly oboje performerów, oraz ostatnich podróży po Meksyku i rozmowami odbytymi z ludźmi spotkanymi na swej drodze..

Kinich Balam Ahau – (16 02 1982) urodzony w Mexico City, stolicy Meksyku. Artysta zainteresowany jest przede wszystkim malarstwem, cyrkiem, performance i sztuką multimedialną.

I chose art as my path to follow because I am sure that’s when I am in connection with god, creation is a reflection of his essence, as a reaction to destruction I believe art is the best option as a wakening awareness tool

Dominika Dwernicka – (6 01 1990) urodzona w Gdyni. Skończyla studia z dyplomem Master of Art w Londynie na wydziale performance&theatre.

„Zajmuję się aktorstwem i sztuką performatywną od ponad 10 lat, zawsze inspirowały mnie te formy wyrażania swoich najgłębszych myśli i poglądów; inspiruje się body-language, slow motion movement, butoh oraz joga. Teatr jest dla mnie przestrzenią do poznawania siebie a zarazem relacji z drugim człowiekiem.