Cztery Damy. Wystawa w Galerii Sztuki Nowy Warzywniak

Wystawa: 05.09.2019 — 22.09.2019

Wernisaż: 04.09.2019, godz. 19:00

Miejsce: Oliwski Ratusz Kultury, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25, Gdańsk

2019-09-04 19:00:00 2019-09-04 20:00:00 Europe/Warsaw Cztery Damy. Wystawa w Galerii Sztuki Nowy Warzywniak https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/cztery-damy-wystawa-w-galerii-sztuki-nowy-warzywniak/ Opata Jacka Rybińskiego 25, Gdańsk, Polska Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy
Cztery Damy
Maria Aftanas – Jujka
Alicja Jakrzewska – Sochaj
Honorata Kozłowska
Nina Ralicka – Szmigiero

malarstwo, rysunek, tkanina

Zaprezentowane zostaną niezwykłe prace wyjątkowych artystek zajmujących szczególne miejsce w przestrzeni gdańskiej sztuki

Wernisaż odbędzie się w środę, 4 września 2019 roku o godz. 19.00 w Galerii Sztuki Nowy Warzywniak, Oliwski Ratusz Kultury.

Wystawa czynna w godz. 10:00 – 18:00
Do miłego zobaczenia!
wstęp wolny

Maria Aftanas-Jujka zajmuje się malarstwem, rysunkiem portretowym i tkaniną unikatową.
Dyplom uzyskała w 1964 roku w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa u profesora Juliusza Studnickiego i profesora Romualda Pietkiewicza oraz na Wydziale Tkaniny unikatowej u profesor Józefy Wnukowej. Jej pierwsza wystawa indywidualna tkaniny w BWA w Gdyni odbyła się w 1977 roku. Od tego czasu brała udział w wielu plenerach i wystawach ogólnopolskich w Łodzi, Arturówku, Gdyni, Kowarach, Gdańsku oraz udział w zbiorowych wystawach w dawnej Jugosławii, Czechosłowacji, Austrii, Francji, Danii, Wielkiej Brytanii. W latach 1979, 1981, 1994, 1996, 1998 otrzymała nagrody i wyróżnienia w Gorzowie Wielkopolskim i Gdyni.

Alicja Jakrzewska – Sochaj jest malarką. Po ukończeniu Liceum Plastycznego studiowała malarstwo u prof. Stanisława Teisseyre, tkaninę dekoracyjną u prof. Józefy Wnukowej w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom uzyskała w 1959 roku u prof. Piotra Potworowskiego. W 1960 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki dla młodych twórców. Uprawia malarstwo sztalugowe, akwarele, rysunek. Mówi o sobie, że wychowana jest w tradycji polskiego koloryzmu i wpisuje się w nią całkowicie. Uczestniczyła w wielu plenerach, wystawach indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą.

Honorata Kozłowska zajmuje się malarstwem i tkaniną.
Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa u prof. Krystyny Łada – Studnickiej i Wydziale Tkaniny u prof. Józefy Wnukowej. Uzyskała dyplom z wyróżnieniem w 1961 roku na Wydziale Malarstwa i Tkaniny. Jej twórczość pozostaje w dziedzinie gobelinu, kilimu, tkaniny unikatowej, miniatury tkackiej, malarstwa i rysunku. Prace artystki znajdują się w zbiorach państwowych, muzealnych, kolekcjach w kraju i za granicą. Uczestniczyła w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień miedzy innymi: Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki w 1972 i 1986 roku, Nagrodę Prezydenta miasta Gdańska w 2011 roku.

Nina Ralicka – Szmigiero jest malarką.
Początkowo, w ramach przygotowania do egzaminów, lekcji rysunku udzielał jej brat, artysta Zdzisław Ralicki. Pomagał i zachęcał do tworzenia. Studiowała najpierw w Toruniu, następnie w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa w Pracowni prof. Rajmunda Pietkiewicza. Dyplom uzyskała w 1977 r.. Brała udział w wystawach zbiorowych. Uprawia malarstwo wyłącznie figuratywne w technice olejnej na płótnie. Specjalizuje się w następujących tematach: portrety pogłębione psychologicznie kobiet, mężczyzn i dzieci, wizerunki koni i innych zwierząt, martwa natura, a także kopiowanie obrazów starych mistrzów.
Prowadzi pracownię portretu w Oliwie przy ulicy Mściwoja II.