BODY/ Sacrum wystawa Karola Formeli

Wystawa: 02.06.2018 — 27.06.2018

Wernisaż: 01.06.2018, godz. 18:00

Miejsce: Gdyńskie Centrum Filmowe, Plac Grunwaldzki 2, Gdynia

2018-06-01 18:00:00 2018-06-01 19:00:00 Europe/Warsaw BODY/ Sacrum wystawa Karola Formeli https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/body-sacrum-wystawa-karola-formeli/ plac Grunwaldzki 2, Gdynia, Poland Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Od 1 do 27 czerwca w Gdyńskim Centrum Filmowym zobaczyć można wystawę BODY/SACRUM autorstwa Karola Formeli. Instalacje, jak i prezentowane obiekty dotyczą tematu kultu ciała we współczesnym społeczeństwie.

Karol Formela to nie tylko artysta interdyscyplinarny, ale i kulturoznawca, dlatego w swoich pracach często dotyka tematów dotyczących obecnej kultury. BODY/SACRUM to wystawa sztuki współczesnej, do której inspiracją było wszystkim dobrze znane hasło “moje ciało / moją świątynią”. Celem wystawy jest skłonienie nas do chwilowej refleksji nad ciałem w kulturze. Artysta podejmuje próbę zobrazowania współczesnych zjawisk społecznych i prezentuje ich własną wizję, pozostawiając przy tym przestrzeń do interpretacji dla widza.

Zapraszamy wszystkich na wernisaż wystawy, który odbędzie się 1 czerwca o 18:00 w Gdyńskim Centrum Filmowym oraz na finisaż 27 czerwca o tej samej porze. Podczas finisażu odbędzie się promocja Katalogu wystawy, którego autorami są dr Michał Pszczółkowski, dr Robert Dolewski, Karol Formela, Artur Kawiński, Magda Wosztyl, Anna Włodarska. Mamy nadzieję, że treść katalogów rozwieje wiele wątpliwości i uzupełni wystawę o dodatkowe wątki w temacie BODY/ SACRUM.

Kurator wystawy: Magda Wosztyl
Organizatorzy: Gdyńskie Centrum Filmowe

Sacrum (łac.) – Sfera świętości. Wokół niej koncentrują się wierzenia obrzędy i praktyki. Właściwość stała, bądź ulotna, która przysługuje niektórym przedmiotom, istotom, przestrzeniom i okresom. Siedzibą sacrum może stać się wszystko. Przedmioty codziennego użytku, miejsca lub istoty mogą otrzymać taką właściwość lub ją utracić.

Zainteresowanie ciałem dotyczyło człowieka od zawsze, niemniej jednak temat pozbawiony jest tabu od niedawna, a behawioralne doświadczenia pod tym względem przestają mieć wyraźny zakres granic. Rosnąca tendencja w tym obszarze doprowadza do niepokojącej dewaluacji tożsamości oraz wartości pozamaterialnych. Wysoko rozwinięte społeczeństwo, weryfikujące prawdę w dogmacie, obecnie pozbywa się systematycznie fałszywego sacrum, które utrzymywało w dogmatycznych granicach i nadawało jemu tożsamość oraz sens istnienia. Obecnie, jak określa to socjologia, doprowadza się do zjawiska zanikania tożsamości. Piękno ciała jest dziś cenniejsze od dzieła sztuki czy innych wartości niematerialnych. Możliwości intelektualne, talent, erudycja wydają się jedynie dodatkiem do atrakcyjnej powierzchowności.

Karol Formela – Kulturoznawca, grafik oraz specjalista od spraw reklamy. Ukończył PWSH w Gdyni. Dyplom z rysunku i tytuł magistra sztuki obronił na wydziale pedagogiki ASP w Poznaniu. Artysta interdyscyplinarny. Zajmuje się zarówno malarstwem, rysunkiem, instalacjami, jak i szeroko pojętą sztuką teatralną. Aktor i współzałożyciel grupy artystycznej Onirycon. Kustosz oraz kurator wystaw w Filharmonii Kaszubskiej. Wszechstronna twórczość Karola Formeli, to wynik szerokiego wachlarza umiejętności i zainteresowań artysty, który skupia się na wielu dziedzinach sztuki, dotykając jej różnorodnych obszarów. W zakresie sztuki współczesnej ulubionym polem preferencji artysty jest jej intelektualny aspekt i wykorzystuje tu instalacje oraz zróżnicowane obiekty, jako medium wypowiedzi artystycznej. Tematycznie twórczość Karola Formeli oscyluje wokół problemów ugruntowanych w strukturach społecznych. Twórca skupia swoją uwagę na obecnych dylematach socjologicznych, które odgrywają ogromną rolę w procesie kreowania świadomości społecznej. Główną osią rozważań twórczych jest dla artysty jednostka i jej kształtująca się indywidualna tożsamość w obliczu konformizmu i wpływów społecznych.