Czas:
30.08.2018 — 15.09.2018
Tegoroczne Biennale Traffic Design, to wydarzenie będące wynikiem naszych poszukiwań i refleksji nad sztuką, estetyką i projektowaniem w mieście. Punktem wyjścia dla tworzenia programu był materiał zaprezentowany podczas wystawy „Dowody zbrodni”. Bezpośrednią inspirację stanowiły przykłady modernistycznego dekoru zebrane między innymi w Gdyni, Krakowie, Warszawie i w Katowicach.
Jednak Biennale to nie tylko działania projektowe i artystyczne. To dla nas również moment, by wspólnie poruszyć ważne tematy dotyczące przestrzeni publicznej, spotkać się z ludźmi którzy podejmują odważne działania w swoich miastach. Zaprosimy Was zatem na debatę o estetyce powojennych osiedli mieszkaniowych oraz szoł & tell z prezentacjami ciekawych miejskich aktywistów, na pokazy filmowe w sekretnych lokalizacjach, warsztaty, spotkania z artystami, wernisaże, wreszcie grę miejską i blok party w nowojorskim stylu na Fyrtel.
30.08 19:00 Otwarcie Biennale Traffic Design
01.09 15:00 Warsztaty: Fotogeniczność architektury
02.09 11:00-13:00 Warsztaty: Wspólne nie znaczy niczyje
02.09 13:00 Gra miejska
04.09 19:00 Sekretne kino
06.09 19:00 Szoł & tell
08.09 17:00 Debata: Ocieplanie wizerunku. Jak modernizować blokowiska?
08-09.09 9:00-17:00 Warsztaty: Architektonicznie Graficznie Logicznie
11.09 19:00 Sekretne kino: Built to last
13.09 19:00 SYFONSTUDIO w Barze Mlecznym
15.09 17:00 BLOK PARTY – finisaż Biennale
Do realizacji artystycznych projektów zaprosiliśmy twórców na co dzień kojarzonych przede wszystkim z grafiką projektową i ilustracją oraz dizajnem. Na gdyńskich ulicach pojawią się m.in.:
Oskar Zieta w kolaboracji z Threedotstype
zespół UVMW
Znajomy Grafik
Ula i Filip Tofil z SYFONSTUDIO
SEIKON
Vera King i Mikołaj Sałek
Nasze realizacje to z jednej strony przekrój działań, którymi zajmujemy się na co dzień, takich jak projektowanie fasad budynków, tworzenie szyldów, z drugiej zaś ingerencje artystyczne, polegające na wprowadzaniu sztuki w przestrzeń publiczną. W tym roku będą to: sgraffito, rzeźba architektoniczna, instalacja typograficzna, czy tworzenie artystycznych elementów infrastruktury miejskiej.
Cały program znajdziecie na www.trafficdesign.pl. Wydarzenie współfinansowane przez Miasto Gdynia.
Imprezie otwierającej Biennale będą towarzyszyć trzy wystawy. Odwiedźcie nas w centrum festiwalowym na Fyrtlu. Oprócz wizualiów przygotowaliśmy dla Was coś ze sfery audio: za konsoletą nasi ulubieni DJ-e – Hoax i krokodyl.
Biennale Zajawka
Do udziału w Biennale zaprosiliśmy artystów i artystki reprezentujących różne obszary sztuk wizualnych. Abyście również i Wy mogli lepiej ich poznać, postanowiliśmy poprosić ich o przygotowanie specjalnych projektów, które wydrukowaliśmy w naszej pracowni sita. Z zebranych prac skomponowaliśmy zbiorową wystawę. Przyjdźcie i poznajcie artystów, którzy w tym roku odmienią ulice Gdyni.
Follow
Projektantki ze studia less. przyjrzały się Gdyni w sposób, w jaki także my lubimy patrzeć na miasto: poprzez detal. Projekty powstały w opozycji do podejścia budowania przestrzeni od ogółu do szczegółu, typowego w klasycznym malarstwie czy rysunku. Na początku została opracowana myśl o detalu i jego charakterze. Niemożliwe do odnalezienia w przestrzeni miasta budynki przedstawione w przygotowanych pracach, zachęcają do odszukania wykorzystanych motywów podczas spaceru. Prace mają popychać nas do poznawania Gdyni w skali mikro, a nie w skali makro – z bliska, prawie dotykając budynków.
Blok. Wizja. Wizka.
Charakterystyczne dla pastelowych osiedli mieszkaniowych jest to, że są widoczne nie tylko z bliska, ale w znaczący sposób zmieniają panoramę miasta. Wystające nad resztę zabudowy gromady kolorowych budowli można dostrzec z kilku punktów widokowych w mieście. Postanowiliśmy sprawdzić jak wyglądałoby miasto, gdyby odmalować je na stonowane kolory. W tym roku pokażemy Wam jedynie cyfrową symulację takiego przedsięwzięcia. Przyjdźcie nacieszyć oczy miastem z Photoshopa.