Bartosz Kokosiński – Wspólnota wyobrażeń o gęstości

Wystawa: 03.02.2017 — 19.03.2017

Wernisaż: 02.02.2017, godz. 19:30

Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki, Plac zdrojowy 2, Sopot

2017-02-02 19:30:00 2017-02-02 20:30:00 Europe/Warsaw Bartosz Kokosiński – Wspólnota wyobrażeń o gęstości https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/bartosz-kokosinski-wspolnota-wyobrazen-o-gestosci/ Plac zdrojowy 2, Sopot Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Tytuł wystawy Bartosza Kokosińskiego w sopockiej PGS jest bardzo sugestywny, a jednocześnie pozostawia odbiorcy spory margines na interpretacyjną swobodę. Słowem kluczowym jest tu niewątpliwie „gęstość”. Można powiedzieć, że kategoria gęstości charakteryzuje zarówno prace tego artysty, jak i sam proces twórczy. Gęstość rozumiem tutaj dosłownie – jako skomasownie przedmiotów w obrazach, znaczącą masywną kumulację obrazów i obiektów w przestrzeniach wystawienniczych, gęstwę gromadzonych rzeczy potrzebnych do wykonania prac (np. serii Obrazów pożerających rzeczywistość) i spiętrzenie wywoływanych przez nie bodźców. Skutki kolekcjonersko-produkcyjnej aktywności artysty przyjmują czasem monstrualne rozmiary: zdarzyło się, że zagęszczenie materiałów i rekwizytów do realizacji prac w połączeniu z gotowymi już obiektami dosłownie wyprowadziło autora z pracowni – po prostu nie było już dla niego miejsca.

W kontekście problematyki, do której odnosi się Bartosz Kokosiński, tytułową gęstość można odczytywać także jako kondensację różnego rodzaju nadmiarów, którymi karmi nas współczesna cywilizacja: nasycenie tkanki miejskiej, natłok medialnej informacji, wszechobecność cyfrowej technologii wymykającej się spod kontroli nawet jej twórcom, przeludnienie, nadprodukcja i hiperpodaż dóbr, wrażeń, doświadczeń. W sensie metaforycznym natomiast gęstość to stan nadmiernego nasycenia , masa krytyczna, próg wytrzymałości. Wydaje się, że właśnie z przekraczania lub balansowania na krawędzi owej progowej wartości nasycenia (gęstości) wynika szczególne napięcie, jakim emanują nawarstwione, napęczniałe, pęknięte, rozerwane prace Bartosza Kokosińskiego.
/Katarzyna Jankowiak-Gumna, Kurator wystawy/

Bartosz Kokosiński – malarz i twórca instalacji malarskich oraz video. Urodził się w 1984 roku w Siewierzu. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 2009 r. uzyskał dyplom w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka i Witolda Stelmachniewicza. Należał do krakowskiej grupy Silnia. Trzykrotnie został stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2002, 2007, 2012) oraz laureatem Nagrody Fundacji Elizabeth Greenshields (Kanada, 2006). W 2003 r. został wyróżniony na 41. Biennale Bielska Jesień, a w 2014 r. zajął I miejsce w rankingu młodych artystów Kompas Młodej Sztuki. Jego prace znajdują się w kolekcjach państwowych: Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej, Regionalnej Zachęcie Sztuki Współczesnej w Szczecinie, Bunkrze Sztuki w Krakowie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz realizacja stała Obraz pożerający narzędzia rekreacja w ABC Gallery – Visual Park, Poznań. Jego prace były prezentowane w wielu polskich galeriach jak i za granicą w Niemczech, Austrii, Holandii, Czechach, Rosji, Francji, USA, Kanadzie, na Ukrainie, Białorusi, Węgrzech.

Wystawa będzie czynna od wtorku do niedzieli w godz. 11:00-19:00