Autochrom-triumf koloru.

Wystawa: 01.07.2017 — 24.09.2017

Wernisaż: 30.06.2017, godz. 18:00

Miejsce: Oddział Sztuki Nowoczesnej MNG, ul. Cystersów 18, Gdańsk

2017-06-30 18:00:00 2017-06-30 19:00:00 Europe/Warsaw Autochrom-triumf koloru. https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/autochrom-triumf-koloru/ ul. Cystersów 18, Gdańsk Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Autochrom – triumf koloru.
W 110 rocznicę wynalazku fotografii barwnej.
Kuratorki: Soizic Audouard, Elizabeth Nora, Małgorzata Taraszkiewicz-Zwoli
Współpraca: Diana Dormet, Maja Bieńkowska
Koordynacja projektu i współpraca merytoryczna: Klaudia Podsiadło

„ To, co fotografia czarno-biała sugeruje, barwna stwierdza”
Paul Outerbridge, Photographing in Color, New York 1940, s. XI.

Jakkolwiek współcześnie fotografia stała się medium powszechnie stosowanym, to historia fotografii, w tym fotografii barwnej nie jest szeroko znana. Wystawa organizowana w Muzeum Narodowym w Gdańsku przybliży publiczności istotę autochromu, jego magiczną atmosferę i przydatność barwnego medium dla dokumentacji rzeczywistości sprzed ponad 100 lat. Ta oryginalna technika, praprzodek fotografii cyfrowej jako pierwsza fotografia barwna na szklanych płytkach została opatentowana w 1907 roku, przez Braci Lumière. Auguste i Louis Lumière znani głównie z równie rewolucyjnego wynalazku jakim był kinematograf, rozpoczęli w krótkim czasie produkcję płyt szklanych ze specjalną barwioną skrobiową emulsją, które służyły utrwaleniu kolorowego świata. Z ich epokowego wynalazku korzystali z entuzjazmem fotografowie zawodowi jak i amatorzy aż do lat trzydziestych XX w i popularyzacji technologii trójwarstwowej fotografii na celuloidzie przez firmę Kodak.

Wystawa jest premierową w Polsce ekspozycją francuskiej unikalnej kolekcji, prezentowanej w 2013 roku w ramach programu Marsylia Europejska Stolica Kultury. Eksponowane autochromy pochodzą ze zbiorów prywatnych Soizic Audouard i Elisabeth Nora, ale także z kolekcji spadkobierców braci Lumière i innych prywatnych i publicznych zbiorów europejskich. Oprócz wielu anonimowych prac na wystawie pokazane zostaną autochromy zrealizowane przez słynnych fotografów takich jak Alfred Stieglitz, August i Louis Lumiere, Leon Gimpel, Paul Haviland, Heinrich Kühn, Jean Baptiste Tournassoud, Jules Gervais, Courtellemont, André Hachette.

Polskiego kontekstu doda wystawie multimedialna prezentacja rodzimych twórców autochromu Tadeusza Rzący (1868-1928) ze zbiorów Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, oraz Stanisława Krygowskiego (1868 – 1944) ze zbiorów Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie. Obaj twórcy nie zostali dotąd docenieni w pełni a jako polscy pionierzy techniki autochromowej zarejestrowali barwne fotografie Tatr i polskiej wsi.

Autochrom zrewolucjonizował fotografię, choć stylistycznie nawiązywał do gustu epoki impresjonizmu i piktorializmu. Choć uważano go za łatwy sposób odtworzenia rzeczywistości, to dla amatorów stał się okazją do tworzenia archiwów podróży, dokumentowania własnej rodziny, piękna natury ale i wydarzeń politycznych. Tematyka ponad 100 prac na wystawie w Muzeum Narodowym w Gdańsku obejmuje głównie pejzaż nadmorski, górski, miejski, portret pojedynczy i zbiorowy oraz martwe natury. Na pojedynczych autochromach obejrzymy także przykłady fotografii z zakresu medycyny czy biologii. Oprócz autochromów oryginalnych zaprezentowane zostaną także podświetlane powiększenia fotografii jak i szereg sprzętów do jej oglądania w tym latarni magicznych i stereoskopów, diaskopów z kolekcji Soizic Audouard i Elisabeth Nora.

Z okazji wystawy zostanie także wydany katalog będący pierwszą w Polsce publikacją poświęconą zagadnieniu fotografii autochromowej z tekstami m.in. najwybitniejszych znawców tematu we Francji: prof. Nathalie Boulouch (Uniwersytet 2 Rennes) i prof. Bertranda Lavedrine (Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu) oraz Marty Miskowiec(Muzeum Historii Fotografii w Krakowie).

Honorowy patronat nad wystawą
Prof. Piotr Gliński Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP
Jego Ekscelencja Pierre Lévy Ambasador Francji w Polsce
Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego
Paweł Adamowicz Prezydent Miasta Gdańska

Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program edukacyjny upowszechniający wiedzę na temat historii fotografii i kinematografii, w ramach którego zapraszamy na:

• pokaz filmu Alberta Kahna pod tytułem Archiwum Planety, dokument, prod. BBC (13.07.2017, godz. 18.00-19.00)

• wykład Dominiki Sulińskiej z Muzeum Zamkowego w Pszczynie pod tytułem Polscy pionierzy fotografii barwnej: Tadeusz Rząca i Jan Szczepanik (20.07.2017, godz. 18.00)

• praktyczne warsztaty analogowej fotografii kolorowej – Justyna Wasiniewska Fotografia z Autorskiej Pracowni Fotografii i Maja Bieńkowska (10.08.2017, w godz. 11.00-15.00)

• warsztaty fotografii otworkowej dla niewtajemniczonych – prowadzenie Maja Bieńkowska (09.09.2017 w godz. 12.00-15.00)

• warsztaty budowania okularów stereoskopowych i camera obscura – prowadzenie Maja Bieńkowska (24.08.2017 w godz. 12.00-15.00)

• rozmowę na temat tworzenia kolekcji sztuki fotograficznej z Audouard Soizic i Elisabeth Nora w Gdańsku, pod patronatem Fotografii Kolekcjonerskiej (wrzesień)

• Bracia Lumière, premierowy pokaz filmu dokumentalnego w reż. Thierry Fremaux dystrybuowanego przez KINO ŚWIAT (wrzesień).

wystawa będzie otwarta:
lipiec – sierpień
wtorek, środa, piątek, sobota, niedziela: 10.00 – 17.00
czwartek: 12.00 – 19.00
wrzesień:
wtorek – niedziela: 10.00 – 17.00
bilety: normalny 10 zł , ulgowy: 6 zł
dzieci, uczniowie, studenci do 26 r. życia: 1 zł

zapisy na warsztaty: Maja Bieńkowska m.bienkowska@mng.gda.pl

Wystawa realizowana przez Dział Fotografii Muzeum Narodowe w Gdańsku
w Oddziale Sztuki Nowoczesnej MNG (Pałac Opatów)