ART EXHIBIT ‚Światłocień vol.02’ Anita Cempa

Wystawa: 02.10.2020 — 31.10.2020

Miejsce: Teatr BOTO, ul. Bohaterów Monte Cassino 54B, Sopot

Anita Cempa – urodzona w Gdańsku, mieszka i tworzy w Sopocie.
Ukończyła dwa kierunki w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: Grafikę na Wydziale Malarstwa i Grafiki oraz Projektowanie Form Użytkowych na Wydziale Wzornictwo Przemysłowe i Architektura Wnętrz.

Stypendystka Prezydenta Sopotu – Stypendium dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury.
Obecnie tworzy w pracowni w WL-4 Mleczny Piotr na terenie Stoczni Cesarskiej w Gdańsku.

Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju. Ostatnia wystawa indywidualna – czerwiec 2020 – Dworek Sierakowskich w Sopocie.
„Światłocień/vol.2”

Obecna wystawa zawiera cykl obrazów przedstawiających studium kobiecego ciała. Inspiracją do cyklu są przeciwstawione sobie dwa aspekty kobiecej natury. Archetyp Ewy symbolizujący kreację, oraz Lilith utożsamiany z silną wyemancypowaną seksualnością a także destrukcją.
Poprzez użycie materiału będącego podstawą kreacji we wszechświecie artystka symbolicznie nawiązuje do aktu tworzenia w ogólnym znaczeniu.
Użyta w pracach technika odnosi się do procesu w którym nieożywiona materia – węgiel – w połączeniu z siłą witalną tworzy życie.
Nagość w obrazach przedstawiona jest w dyskretny, nie nachalny sposób. Sylwetki są statyczne jakby śpiące lub dopiero po przebudzeniu. Niektóre się przenikają.
Z prac emanuje zmysłowość i spokój.

Prace będzie można oglądać w Teatrze BOTO do dnia 31 października 2020 roku.