Czas: 14.06.2017, godz. 12:00
Miejsce: September Studio, Żabi kruk 14, Gdańsk
AREA | AGA BARANSKA
PAINTING & FASHION
malarstwo | kolaż | tkanina | moda | portret
konsumpcjonizm | podróże | etniczność | świadomość
_________________________________________________
ONE – DAY EXHIBITION
KURATOR: Karina Reszetar
14 | 06 | 2017
September Studio
ŻABI KRUK 14 GDAŃSK
GODZINY OTWARCIA WYSTAWY: 12:00 – 20:00
SPOTKANIE Z ARTYSTKĄ: 18:00
_________________________________________________
Wystawa AREA to projekt, który powstał poprzez połączenie sztuki współczesnej z modą i został oparty na istotnej obecnie debacie o konsumpcjonizmie i moralności konsumenckiej. Malarstwo Agi Baranskiej, zestawione wraz z ekspozycją limitowanej kolekcji ubrań znanej, skandynawskiej marki może zaskakująco współgrać z czystą, pustą przestrzenią studia fotograficznego. Celowo zatajone zostają informacje na temat firmy z branży modowej, która udostępnia na rzecz wystawy swoje projekty – jest to świadoma decyzja organizatorów, aby podjąć z uczestnikami dyskusję na temat obecnej sytuacji sztuki użytkowej na rynku, a także świadomości społecznej jej odbiorców. Otwarty zostaje dialog pomiędzy różnymi dziedzinami twórczości, a industrialna przestrzeń pobudza wyobraźnię i daje wiele możliwości dla nietypowej formy ekspozycji.
W ciągu jednego dnia w gdańskim September Studio ukazane zostaną obrazy olejne o wibrujących barwach, a także inspirowane Japonią projekty ubrań o minimalistycznych krojach. Idea kuratorska, której autorką jest studentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – Karina Reszetar, oparta została nie tylko o związki sztuki, designu i mody. Głównym celem wystawy jest ukazanie roli relacji międzyludzkich, a największą inspiracją do jej powstania jest obserwacja przenikających się płaszczyzn w środowisku artystycznym. Bez wątpienia czerwcowe wydarzenie otoczone będzie swobodną atmosferą, sprzyjającą wartościowym rozmowom na temat wzrastającej pozycji mody na rynku dzieł sztuki oraz współczesnej mozaiki kulturowej świata sztuki, jaka powstaje na naszych oczach.
Wystawa połączona zostanie ze spotkaniem z autorką prezentowanych obrazów, podczas której opowie o swoich fascynacjach.
_________________________________________________
Setki kilometrów mogą oddzielać kraje, kontynenty i ich mieszkańców. Duże odległości wydają się też istnieć pomiędzy różnymi dziedzinami twórczości. Aga Baranska nie patrzy jednak z dystansem na to, co dalekie. Strach przed poznawaniem jest jej obcy. Malarka fascynuje się połączeniami, jakie w naturalny sposób powstają pomiędzy grupami etnicznymi, technikami plastycznymi i po prostu… ludźmi. Zbliża. Dokonuje nieoczywistych zestawień tak, że odkrytą egzotykę czyni „swoją”. Tajemnicza legenda zza oceanów staje się bliższa. Kim są postaci z jej obrazów? Czy jesteśmy w stanie odnaleźć symbolikę używanych przez nią barw? Czy artystka wierzy w to, co ponadnaturalne?
Aga Baranska – urodziła się w Polsce. Jej niezwykła pracownia mieści się w Gdyni, nad samym morzem. Mimo, że ukończyła Liceum Plastyczne w Orłowie i zawsze była przywiązana do Trójmiasta to już od czasów studenckich postanowiła czerpać inspiracje z tego, co nieznane. Zaczęła odkrywać. Gdy rozpoczęła studia London College of Fashion jej kariera artystyczna nabrała szybkiego tempa. Uczelnię ukończyła z wyróżnieniem, została także laureatką Srebrnej Pętelki – prestiżowego konkursu dla młodych projektantów mody. Obecnie jej prace prezentowane są na całym świecie, między innymi w Berlinie, Londynie, Paryżu i Tokyo. Obrazy malarki można odnaleźć również w prywatnych kolekcjach w USA, Meksyku, Tokio, Brazylii, Szwajcarii, Danii, Anglii i Niemczech. Jej ilustracje modowe publikowane były w wielu magazynach, związanych z tą branżą, między innymi w ELLE, The New York Times, SPUR Japan oraz The Big Book of Fashion Ilustration.
W swoich pracach artystka wykorzystuje wiele technik, które łączą się w niepowtarzalne kolaże. Umiejętnie prowadzi zamaszyste linie i kontury, które stają się ramami dla rozlewających się plam, o intensywnych barwach. Jej kompozycje zdają się być żywymi i są niezwykle sensoryczne. Doznania wizualne pobudzają inne zmysły powodując, że wyobraźnia widza kieruje go do świata egzotycznych zapachów, wyrazistych faktur i nieznanych smaków. Malarka „ubiera” postaci w tkaniny, zbudowane z wielu warstw i za pomocą wielu technik. Tu rysunek przeplata się z wyciętymi elementami, wyrazistymi materiałami i jakby przypadkowo rozlanymi farbami.
Ciekawość świata Agi Baranskiej udziela się jej odbiorcom. Razem ze swoimi gośćmi „podróżuje” w nowe miejsca, a wszystkie obrazy są jakby zapisem tego, co leży na granicy wyobrażeń i realności.
Malarka w 2015 roku wzięła udział w Art Biennale we Florencji i Miami Scope Art Fair. Została doceniona przez Saatchi Art i okrzyknięta mianem „One to Watch”