Aleksandra Szewczuk / Taka ładna destrukcja

Wystawa: 06.03.2020 — 29.03.2020

Wernisaż: 05.03.2020, godz. 19:00

Miejsce: Galeria Żak, ul. Al. Grunwaldzka 195/197, Gdańsk

2020-03-05 19:00:00 2020-03-05 20:00:00 Europe/Warsaw Aleksandra Szewczuk / Taka ładna destrukcja https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/aleksandra-szewczuk-taka-ladna-destrukcja/ Al. Grunwaldzka 195/197, Gdańsk Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

(…) Destrukcja przybiera różne maski. Wyrasta w swojej postaci jako zaśmiecony ocean, któremu nadajemy nazwę nowego kraju, pożar wiekowego lasu w których giną miliony zwierząt, wycinka płuc świata, topnienie lodowców, ukrywane przez wieki ludobójstwo rdzennych mieszkańców, rozpoczynająca się pandemia na terenie, w którym bieda pozwala tylko na poddanie się procesowi umierania zabraniając walki.

Destrukcją jest również przymykanie oczu, ignorancja i brak wrażliwości. Destrukcja przybiera postać skutków (…)
Większość z nas nadal będzie prowadzić ładne życie w ładnej destrukcji.

Ładne mieszkanie, w ładnej lokalizacji, ładny skandynawski wystrój wnętrza, praca z ładną pensją, ładny samochód, ładne wakacje w egzotycznym kraju, ładne ubrania i buty szyte przez fabryki wyzysku. W domach ładnie posegregowane śmieci do recyklingu, w kioskach ładna gazetka w kolejnej foliowej torebce z ładnym kremem w plastikowym ładnym opakowaniu (…)

My po prostu chcemy ładnie żyć i ładnie umierać. Ja ponoć ładnie maluję.
I dlatego postanowiłam uwiecznić ładną destrukcję.
Aleksandra Szewczuk

Aleksandra Szewczuk – malarka mieszkająca i pracująca w Sopocie, tworząca abstrakcyjne prace w nurcie color field painting. W 2008 roku ukończyła malarstwo na gdańskiej ASP jako jedna z pierwszych dyplomantek w pracowni Jerzego Ostrogórskiego.

Tworzenie sztuki jest dla niej procesem wejścia w siebie, oczyszczania umysłu i skupiania się na byciu tu i teraz.