Wystawa:
11.01.2019 — 10.02.2019
Wernisaż: 10.01.2019, godz. 19:30
Miejsce: Dwie Zmiany, Bohaterów Monte Cassino 31, Sopot
Koło – zarówno doskonała figura geometryczna jak i stale obecny element naszego życia, który ma wiele znaczeń. W słowniku znajdujemy słowo koło zdefiniowane jako: część płaszczyzny ograniczonej okręgiem, grupę, związek ludzi, średniowieczne narzędzie tortur.
Słowo koło może oznaczać również: bycie w bezpośrednim sąsiedztwie; tuż, obok, w pobliżu, przy czymś, w przybliżeniu a dawniej naokoło, wokół, dookoła czegoś. W symbolice koło może symbolizować boga, prawo, nieskończoność, absolut, wieczność, doskonałość, wewnętrzną jedność, harmonię, równowagę, kompletność, duszę, niebo, słońce, pierwiastek żeński, czas a nawet ochronę przed demonami.
Wystawa sopockiej malarki Aleksandry Szewczuk pod tytułem: „Koło Wszystkiego” jest zbiorem najnowszych prac. Artystka pracuje w nurcie abstrakcji ekspresjonistycznej stosując podczas procesu twórczego metodę Mindfullness. Jej prace wyróżniają się kolorem i prostymi kompozycjami. O swoich pracach mówi: Tworzenie obrazów jest dla mnie procesem wejścia w siebie, oczyszczenia umysłu i skupieniem się na byciu tu i teraz. Tworząc obraz daję się jakby wchłonąć samemu procesowi twórczemu. Moje prace są ekspresyjnymi abstrakcjami. Maluję skanując to co dzieje się w danym momencie nie tylko wewnątrz mnie, ale również rejestruję bodźce docierające do mnie ze świata zewnętrznego. Mam świadomość tego, że człowiek jest zbudowany ze swojej przeszłości i ma ona, również wpływ na to co rejestruję na moich obrazach. Malowanie jest jednak dla mnie podejmowaniem prób wyzwalania umysłu ze wszystkiego co go osacza, co w nim jest, co go blokuje poprzez wsłuchanie się w to co dzieje się w obecnej chwili. Dzięki temu sztuka działa na mnie terapeutycznie, natomiast odbiorca moich prac ma możliwość przyjrzenia się samemu sobie poprzez ich odbiór w danym momencie swojej własnej rzeczywistości.
Aleksandra Szewczuk urodzona w 1982 roku w Gdyni, absolwentka malarstwa na gdańskiej ASP. Jedna z pierwszych dyplomantek w pracowni profesora Jerzego Ostrogórskiego w 2008 roku. Współtwórczyni studia brandingowego Pracownia 63A i Mocne Brandy, współautorka plakatów filmowych dla DKF Marcello. Finalistka tegorocznego III Trienalle Pomorskiego
organizowanego przez Państwową Galerię Sztuki. Od 2014 roku tworzy sopocką markę KOSMOS, działając na tkaninie, projektując i szyjąc ręcznie malowane, jakościowe torby będące jej sygnaturami artystycznymi.