Agata Nowosielska | „Ksiega Głów. Prolog.”

Wystawa: 27.04.2019 — 28.04.2019

Wernisaż: 26.04.2019, godz. 18:00

Miejsce: Tajna Galeria, Al. Grunwaldzka 146B, Gdańsk

2019-04-26 18:00:00 2019-04-26 19:00:00 Europe/Warsaw Agata Nowosielska | „Ksiega Głów. Prolog.” https://sztuka-trojmiasta.pl/zapowiedz/agata-nowosielska-ksiega-glow-prolog/ aleja Grunwaldzka 146B, Gdańsk, Poland Sztuka trójmiasta kontakt@sztuka-trojmiasta.pl

Agata Nowosielska | Księga głów. Prolog.

Twarz człowieka stanowi wizualny komunikat, medium łączące człowieka ze światem zewnętrznym począwszy od przedstawień pierwotnych do poetyki Banksiego.
Księga głów to zbiór obrazów dotyczących charakteru twarzy- poddanej często deformacji.
Pokazuję więc zniekształconą twarz – turpistyczną karykaturę epoki selfie- która zlewa się z tłem niczym fragment pogniecionego materiału. Później ukazuję nieśmiertelną formę- jaką jest maska -zwierzęca maska słonia stanowiąca schronienie dla twarzy prawdziwej. Dalej następuje multiplikacja głów-i twarzy im przypisanych inspirowana trochę pracami Maurizio Cattelana – zmultiplikowane głowy wyrastają na wallu malarskim niczym polip,organiczna narośl- to tłum. Często niewidoczny, ponieważ ukryty w wirtualnej sieci. Dlatego też pokazuję dodatkowo obrazy nieprzedstawiające , bardzo ascetyczne i wyludnione.

Księga głów jest wystawą o kulturze obrazkowej, o twarzach wyglądających i wyrastających z billboardów, reklam, telewizorów, internetu, z telefonów, filmu, fotografii, z każdego zakątka kolorowego konsumpcyjnego ale i ulotnego,nastawionego na chwilę , zmiennego i kapryśnego współczesnego świata.


Agata Nowosielska – urodzona w 1982 roku w Gdyni, jest malarką, kuratorką i autorką tekstów o sztuce. Gdańską ASP na Wydziale Malarstwa ukończyła w 2006 r. Studiowała w Hochschule für Künste Bremen. Jest absolwentką Podyplomowych Muzealniczych Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (2010). Była związana ze Stocznią Gdańską i Młodym Miastem od 2004 roku od czasu debiutu w Eksperymentalnej Galerii eksperymentalnej Sztuki Klosz Art Jakuba Bielawskiego i wystawy indywidualnej w Kolonii Artystów Sylwestra Gałuszki i Mikołaja Roberta Jurkowskiego. Obecnie kuratorka współpracująca z gdańskim Klubem Żak. Artystka miała ostatnio indywidualną wystawę w BWA w Zielonej Górze. Jej obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku.


Wystawa czynna 27.04 i 28.04
po umówieniu telefonicznym (502373991)