12. IN OUT Festival

Czas: 20.04.2018 — 22.04.2018

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, ul. Jaskółcza 1, Gdańsk

IN OUT Festival jest cyklicznym projektem Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia organizowanym od 2005 roku. W jego ramach odbywają się wykłady, przeglądy filmów, koncerty oraz otwarty, międzynarodowy konkurs na najlepsze prace wideo, eksperymenty, dokumenty i animacje.

W 12. edycji festiwalu będziemy się przyglądać kreatywnemu potencjałowi tkwiącemu w zetknięciu dwóch dziedzin sztuki: tańca i filmu. Przeglądy filmów, pokazy taneczne, warsztaty i wykłady skupiać się będą wokół tematu TANIEC/OBRAZ.

Dance film, czyli artystyczny film taneczny, to hybrydyczny gatunek, który powstał gdy zapis wideo przestał pełnić jedynie dokumentującą funkcję w rejestrowaniu tańca i choreografii. Taniec i obraz spotykają się w nim na równych prawach, wzajemnie na siebie oddziałując. Z tego spotkania wynikają nowe inspiracje dla obu aktywności.

Intencją tegorocznej edycji jest przekrojowe przedstawienie tego mało znanego jeszcze w Polsce gatunku. Z jednej strony poprzez pokazy konkursowych filmów eksplorujących relację TANIEC/OBRAZ i zarysowanie teoretycznego tła podczas wykładów, z drugiej – angażując uczestników w warsztaty, spektakle taneczne, rozmowy i dyskusje.

PROGRAM FESTIWALU:

✔ 20–22 kwietnia

Projekcje filmów konkursowych.

W ramach festiwalu organizowany jest konkurs krótkich form filmowych podejmujących temat TANIEC/OBRAZ. W trakcie przeglądów widzowie będą mogli zobaczyć dwadzieścia filmów wyłonionych przez jury spośród zgłoszeń nadesłanych z całego świata. Konkurs ma międzynarodowy charakter, więc jak co roku można spodziewać się ciekawego i zróżnicowanego zestawienia.

✔ 20 kwietnia

Premiera spektaklu tanecznego „Widzenie poprzedza słowa. Dziecko patrzy i rozpoznaje zanim nauczy się mówić” / Anna Steller, Maciek Salamon, Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz

Pierwszego dnia festiwalu premierę będzie miał efekt współpracy trojga artystów związanych z różnymi dyscyplinami sztuki: Anny Steller, Maćka Salamona i Krzysztofa Leona Dziemaszkiewicza. Występ taneczny połączony z projekcją wideo będzie prowokować widzów do refleksji nad ich własną percepcją.

✔ 21 kwietnia

Wykład „Więcej niż obraz, więcej niż taniec, więcej niż film, czyli 9 wariacji na temat dancefilmu”/ Katarzyna Pastuszak

Katarzyna Pastuszak – tancerka, reżyserka i teatrolożka – przybliży hybrydalny charakter twórczości powstającej na skrzyżowaniu dwóch dyscyplin: tańca i filmu. Wykorzystując badania teoretyków dancefilmu, przyglądać się ona będzie temu gatunkowi z różnej perspektywy.

✔ 22 kwietnia

Warsztaty / Dara Friedman

Podczas trwania festiwalu jego uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach, które poprowadzi nasza gościni i jurorka konkursu – Dara Friedman. Była tancerka, a obecnie twórczyni wideo artu, często wykorzystuje taniec jako temat swoich prac wideo.

Uroczyste wręczenie nagród

Podczas gali autorom zwycięskich filmów wręczone zostaną nagrody ufundowane przez Mieczysław Struka (Pomorski Urząd Marszałkowski) oraz Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.