Gosia Białogłowska | Kolektyw Artystyczny

 

Maluję. Maluję obrazy olejami na płótnie, amatorsko, ale robię to przez całe życie.

Teraz jednak, tj. w listopadzie 2015r., otworzyłam pracownię artystyczną – Kolektyw Artystyczny Małgorzata Białogłowska.

W mojej pracowni powstają wyjątkowe dzieła sztuki na przedmiotach użytkowych. Moim celem jest przenoszenie w świat wyobraźni, który pozwala na małą ucieczkę od codzienności. Uważam bowiem, że w dzisiejszym, zabieganym i niemalże wirtualnym świecie, malowana ceramika daje poczucie zatrzymania czasu. Dla współczesnego odbiorcy staje się to ogromną wartością. Otoczyć się odrobiną namacalnego piękna. Myślę, że czas jest czymś nieuchwytnym, ale ten moment, kiedy parzysz sobie herbatę lub kawę w pięknej porcelanie, kiedy aromat pieści zmysły węchu, przenosisz się w świat marzeń, relaksu, to wówczas, rozciąga się czas. To jedyna chwila, kiedy myślisz o sobie i zachwycasz się małym dziełem sztuki, które przyzywa wspomnienia lub wyzwala pragnienia.

Moim zamiarem jest aby te małe, porcelanowe dzieła sztuki stanowiły ozdobę w mieszkaniu, ozdobę stołu, ale też, niczym porcelana miśnieńska, stanowiła wyjątkowy prezent dla wyjątkowych osób. Kiedyś królowie obdarowywali się skarbami w postaci malowanej porcelany – zwanej dawniej „białym złotem” – tęskniąc za takim docenianiem sztuki, maluję przedmioty codziennego użytku. Nie stawiam na prostotę, na piktografię przekazu, która dziś zalewa rynek, ale na piękno, detale i estetykę. Maluję z wewnętrznego przymusu tworzenia.

Gosia Białogłowska

Portfolio: facebook, www.kolektyw-artystyczny.pl